Zaloguj się

PKP CARGO powiększa swój tabor intermodalny dzięki dofinansowaniu UE

PKP CARGO powiększa swój tabor intermodalny dzięki dofinansowaniu UE Fot. PKP CARGO

Ruszyła realizacja największej inwestycji taborowej w historii PKP CARGO SA. Spółka odebrała pierwsze wagony do przewozu kontenerów.

PKP CARGO SA zakupi ogółem 1156 platform w ramach dwóch umów z dostawcami oraz pięć lokomotyw wielosystemowych (przetarg w tej sprawie zostanie wkrótce ogłoszony). Realizacja pierwszego kontraktu już ruszyła - chodzi o umowę ze słowacką firmą Tatravagónka a.s. na dostawę łącznie 936 wagonów do przewozów intermodalnych w trzech różnych konstrukcjach i długościach ładunkowych. PKP CARGO odebrało już pierwszą partię 50 wagonów. Wartość podpisanej umowy to ponad 368 mln zł, a dofinansowanie z Unii Europejskiej przekracza 183 mln zł.

- Zakup platform intermodalnych, również lokomotyw wielosystemowych i rozbudowa centrum terminalowego w Małaszewiczach, wpisuje się w całość projektu, który jest dofinansowany ze środków unijnych. Jest to dla nas działanie kluczowe w obszarze rozwoju naszego produktu i umacniania naszej pozycji - mówił podczas konferencji prasowej w Warszawie Czesław Warsewicz, prezes PKP CARGO SA.

Zgodnie ze strategią przyjętą w 2018 roku Grupa PKP CARGO ma stać się w najbliższych latach operatorem logistycznym.

- Najważniejszy dla nas jest klient i oferta, którą do tego klienta kierujemy. Sytuacja rynkowa europejska i światowa pokazuje, że rozwój w obszarze przewozów intermodalnych i rozwój usług logistycznych jest kluczową aktywnością zmieniającej się rzeczywistości gospodarczej. PKP CARGO ma wpisaną w tę rzeczywistość strategię. Zakup platform intermodalnych to jeden z największych projektów inwestycyjnych realizowanych przez Spółkę - dodaje Czesław Warsewicz.

Inwestycje w tabor intermodalny są dofinansowywane w ramach działania 3.2 "Rozwój transportu morskiego, śródlądowych dróg wodnych i połączeń multimodalnych" Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

- Budżet UE wspiera polską kolej, polski transport. Unia Europejska od dawna stawia na transport intermodalny. Te 936 platform kontenerowych przez 3 lata to jasny sygnał, że Komisja Europejska wspiera transport kontenerowy w Polsce i to też się świetnie wpisuje w tzw. nowy zielony ład, czyli zmniejszenie emisji CO2 - zauważa Witold Naturski, wicedyrektor przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

Dyrektor zaznaczył, że kolej to ta branża, która w kolejnej perspektywie finansowej pozostanie na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o priorytety inwestycyjne budżetu unijnego w transporcie.

- Kolej i transport towarów po szynach to będzie absolutny priorytet - stwierdza Witold Naturski.

Sylwia Cieślak-Wilk, zastępca dyrektora Centrum Unijnych Projektów Transportowych podkreśliła, że projekt PKP CARGO zakupu wagonów platform do przewozów intermodalnych był jedynym w całym konkursie dużym projektem, który musiał przejść procedurę uzyskiwania akceptacji Komisji Europejskiej.

- Musiał on przejść przez sito kryteriów, które były zaplanowane dla projektów intermodalnych. Było ciężko, ale przeszliście obronną ręką, naprawdę wielkie gratulacje. Projekt w trakcie oceny musiał wykazać się przede wszystkim efektywnością ekonomiczną. Tutaj wskaźniki na dobrym poziomie są gwarantem tego, że inwestycja w krótkim czasie zacznie przynosić zyski. To oznacza, że warto inwestować w intermodal - mówi Sylwia Cieślak-Wilk.

Źródło: PKP CARGO SA

O transporcie intermodalnym czytaj także:
- Loconi Intermodal stawia na ładunki ciężkie
- Hrubieszów powitał pierwszy pociąg z Chin, który wjechał szerokim torem LHS bez przeładunku na granicy
- Codzienne połączenia intermodalne Polski i Belgii

Ostatnio zmieniany w czwartek, 23 styczeń 2020 12:03
Zaloguj się by skomentować