Zaloguj się

Poczta Polska podsumowała ubiegły rok. Dane potwierdzają, że e-commerce napędza polską gospodarkę

  •  oprac. IW
  • Kategoria: Logistyka

W 2019 roku Poczta Polska obsłużyła o 19% paczek i przesyłek kurierskich więcej w porównaniu do roku poprzedniego. Pocztowcy spodziewają się, że w 2020 roku handel elektroniczny będzie rozwijać się równie dynamicznie.

- W ubiegłym roku przychody z obsługi paczek i przesyłek kurierskich wyniosły 1,05 mld złotych. Wzrost liczby obsługiwanych przesyłek na poziomie 18,6% to wynik o kilka punktów procentowych powyżej rynku. Rozwój e-commerce bardzo pozytywnie wpływa na usługi KEP i wiele innych segmentów polskiej gospodarki - mówi Grzegorz Kurdziel, wiceprezes zarządu Poczty Polskiej.

Na wysoki - rekordowy wynik Poczty Polskiej wpłynął szczyt przedświąteczny. Czas poprzedzający Boże Narodzenie to zawsze gorący okres dla firm kurierskich. W porównaniu z rokiem 2018, w ostatnim przedświątecznym tygodniu, Poczta obsłużyła o 40% paczek więcej. Zgodnie z przewidywaniami, rekord dzienny zanotowano 16 grudnia. Dane z pierwszej połowy stycznia 2020 roku wskazują, że liczba przesyłek e-commerce jest porównywalna do tych z listopada ubiegłego roku. Na taki wynik wpłynęły głównie wyprzedaże i zwroty.
Większy ruch w e-commerce wymaga specjalnego przygotowania i nowych inwestycji. Poczta Polska powiększyła w 2019 roku powierzchnię sortowni o 23 tys. m kw. i zatrudniła dodatkowo ponad 4 tys. osób do pracy w szczycie przedświątecznym, podpisując ponad 2,3 tys. umów o pracę i ponad 1,7 tys. umów zleceń.
W porównaniu z 2018 rokiem znacznie zwiększyła się popularność punktów odbioru. Liczba paczek doręczanych w ten sposób wzrosła dwukrotnie. W 2019 roku do pocztowej sieci click&collect trafiała co czwarta paczka obsłużona przez Pocztę Polską, a w grudniu już co trzecia. Aż 12 tys. pocztowych punktów odbioru udostępniły w całej Polsce: sklepy Żabka, stacje PKN Orlen, kioski i saloniki prasowe RUCH. Uruchomiono też 200 automatów paczkowych zlokalizowanych w marketach Biedronka i placówkach pocztowych.

Źródło: Poczta Polska

O usługach kurierskich czytaj także:
- Czas to pieniądz
- InPost zwiększa ilość sortowni

Ostatnio zmieniany w środa, 29 styczeń 2020 11:33
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe