Zaloguj się

W Krakowie pojawił się autonomiczny tramwaj - bez obsługi motorniczego

W Krakowie pojawił się autonomiczny tramwaj - bez obsługi motorniczego Fot. NEWAG SA

Nocą, z 27 na 28 stycznia, na ulice Krakowa wyjechał pierwszy w Polsce tramwaj autonomiczny, w którym nie było motorniczego. O ruszaniu z przystanku, prędkości, otwieraniu drzwi czy włączeniu dzwonka decydował komputer. Jazdę tramwaju, z przystanku Muzeum Narodowe do Cichego Kącika, uruchomił prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. 

Jak to możliwe, że tramwaj jedzie bez udziału motorniczego? Zaprojektowany w ramach projektu badawczo-rozwojowego układ sterowania autonomicznego wagonu tramwajowego typu 126N produkcji NEWAG SA komunikuje się z głównym sterownikiem tramwaju. System zapewnia precyzyjne sterowanie: prędkością, drzwiami, dzwonkiem oraz nadrzędnością sygnałów z pokładu pojazdu, np. hamulca bezpieczeństwa czy hamowania nagłego.
Na podstawie nawigacji satelitarnej oraz pomiaru przebiegu drogi system pozwala na automatyczne zatrzymywanie i ruszanie tramwaju z przystanków, otwarcie lub zamknięcie drzwi i uruchomienie sygnału ostrzegawczego przed ruszeniem. Reaguje również na ograniczenia prędkości, izolatory sekcyjne itp.
Projekt "Autonomizacja jazdy tramwajem jako narzędzia wspierającego pracę motorniczych" ma na celu wdrożenie tzw. asystenta dla prowadzącego, wspomagającego jego pracę i nadzorującego parametry jazdy, aby zoptymalizować bezpieczeństwo. Nadzór nad pracą motorniczego będzie odbywał się w zakresie: czuwania nad prędkością - zwalnianie, gdy motorniczy jedzie za szybko w stosunku do wymagań, przerywania rozruchu przy izolatorach sekcyjnych, wykrywania przeszkód i weryfikowania możliwości przejazdu - dostosowanie prędkości, automatyzacji rozruchu oraz hamowania przystankowego i przy sygnalizacji świetlnej, opcjonalnie - komunikacji z sygnalizacją świetlną i dostosowaniem prędkości do cyklu świateł, tak by zapewnić płynny przejazd.
Projekt ma charakter badawczo-rozwojowy. Jego partnerami są: NEWAG SA, Politechnika Krakowska Instytut Pojazdów Szynowych, CYBID Sp. z o.o., Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne SA w Krakowie oraz MEDCOM Sp. z o.o. Ostateczne rozwiązanie zakłada wdrożenie pełnej autonomizacji miejskich tramwajów.

Źródło: MPK w Krakowie

O komunikacji miejskiej czytaj także:
- Dynamika rozwoju e-busów
- Czy e-busy ułatwią życie niepełnosprawnym?

Ostatnio zmieniany w środa, 29 styczeń 2020 14:47
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe