Zaloguj się

Zmiany w obsłudze logistycznej pojazdów gotowych

  •  oprac. IW
  • Kategoria: Logistyka
Zmiany w obsłudze logistycznej pojazdów gotowych Fot. GEFCO

Branża logistyczna dynamicznie ewoluuje. Zmiany dotyczą również usług w łańcuchu dostaw pojazdów gotowych. Trendy w obsłudze pojazdów gotowych, nowe technologie i rozwiązania w tym zakresie prezentuje raport "Future of vehicle compounds" opracowany przez firmę GEFCO.

Na rozwój usług logistycznych związanych z obsługą pojazdów gotowych m.in. ma wpływ wzrost popularności elektromobilności, carsharingu i rynku e-commerce. Obsługa pojazdów gotowych, czyli usługi świadczone na terenie fabryki lub na placach dystrybucyjnych, jeszcze niedawno wymagała dużego nakładu pracy i planowania opartego na arkuszach kalkulacyjnych oraz indywidualnie skanowanych kodach kreskowych.

- Nowe rozwiązania technologiczne pomagają optymalizować tę pracę praktycznie na każdym polu. Ta technologia odpowiada za: lokalizowanie i przydzielanie inteligentnych miejsc parkingowych, przewidywanie i planowanie pracy, inteligentne zapełnianie przestrzeni ładunkowych czy też monitorowanie dzięki systemom Business Intelligence - przekonuje Piotr Firak, dyrektor Logistyki Pojazdów Gotowych w GEFCO Polska.

Kolejne rewolucyjne zmiany w tych usługach przyniesie nieuchronny wzrost poziomu autonomiczności pojazdów. Samochód sam określi swoje miejsce postoju i status, a także pojedzie do odpowiednich miejsc parkingowych i zatok serwisowych. Zmianie ulegną również wymagania przestrzenne dla placów magazynowych. Zachowanie określonej przestrzeni pomiędzy zaparkowanymi autami nie będzie już konieczne, ponieważ manewrowanie pojazdem nie będzie wymagało obecności kierowcy w kabinie.

- Pojazdy autonomiczne mogą drastycznie zmienić dotychczasowy sposób zarządzania usługami dla pojazdów gotowych i tworzenie harmonogramów pracy. Wykorzystując sztuczną inteligencję, takie pojazdy same będą określać swoje potrzeby i przemieszczać się do odpowiednich stanowisk serwisowych. Możemy sobie wyobrazić, że pojazdy same określą, jakie części i akcesoria powinny być zamontowane i dokąd mają zostać dostarczone - dodaje Piotr Firak.

Dynamiczny rozwój usług e-commerce może natomiast przyczynić się do zmian biznesowego paradygmatu usług logistycznych. Własność zostanie zastąpiona współdzieleniem, co będzie wymagać od operatorów logistycznych dużo większej elastyczności. Coraz bardziej popularne elektroniczne platformy sprzedaży pojazdów, w tym samochodów używanych, wymuszają kolejne zmiany w zakresie usług łańcucha logistycznego. Model biznesowy charakteryzujący największych operatorów logistycznych rynku motoryzacyjnego musi ulec reorganizacji. Zmiana będzie dotyczyć przejścia z operacji dostosowanych do logistyki "business-to-business" na model łańcucha dostaw dla klienta końcowego.
Eksperci GEFCO uważają, że główną misją nowoczesnego łańcucha dostaw pojazdów gotowych jest i pozostanie zarządzanie transportem z linii montażowej aż do klienta końcowego. Dostawcy usług logistycznych, którzy nie opracują systemów pozwalających na elastyczne dostosowanie się do wymagań klientów, mogą nie przetrwać zmiany rynkowej.
Największe zmiany w pracy centrów dystrybucji pojazdów i większości usług w całym łańcuchu dostaw przyniesie zaawansowana telematyka pojazdów. Informacje o lokalizacji w czasie rzeczywistym mogą zmienić sposób, w jaki operator logistyczny będzie realizować harmonogramy dostaw. To jednak nie wszystko, ponieważ informacje o statusie mogą dotyczyć również aktualnych ostrzeżeń, na przykład o otwartych oknach w czasie transportu, nienaładowanych akumulatorach czy zmianach ciśnienia w oponach. Technologia ta wyręczy pracowników, którzy nie będą musieli systematycznie kontrolować każdego pojazdu. Wystarczy, że przeprowadzą inspekcję tylko tych pojazdów, które automatycznie zgłaszają problem. Najwięksi producenci pojazdów aktywnie pracują nad stworzeniem innowacyjnych możliwości w zakresie telematyki pokładowej. To, co wydawało się niemożliwym lub odległą przyszłością, już niebawem będzie codziennością usług logistycznych dedykowanych pojazdom gotowym.

Raport "Future of vehicle compounds"

Źródło: GEFCO

O telematyce czytaj także:
- Telematyka dla małych firm
- Wpływ inteligentnych systemów transportowych na oszczędność czasu w transporcie pasażerskim

Ostatnio zmieniany w piątek, 31 styczeń 2020 09:42
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe