Zaloguj się

Nowe linie kolejowe do CPK. W lutym ruszają ogólnopolskie konsultacje

  •  oprac. IW
  • Kategoria: Logistyka
Nowe linie kolejowe do CPK. W lutym ruszają ogólnopolskie konsultacje CPK

Spółka Centralny Port Komunikacyjny przedstawiła projekt Strategicznego Studium Lokalizacyjnego. Opracowanie zawiera mapy korytarzy dla nowych linii kolejowych prowadzących z różnych stron Polski do nowego lotniska między Warszawą i Łodzią.

Strategiczne Studium Lokalizacyjne Centralnego Portu Komunikacyjnego (SSL) stanowi nowy etap procesu planistycznego Programu Kolejowego CPK prowadzącego do budowy ponad 1 600 km nowych linii, wchodzących w skład 12 szlaków, z których 10 podstawowych to tzw. "szprychy" łączące poszczególne regiony kraju z CPK i Warszawą. Zaproponowane korytarze będą podstawą dalszych prac studialno-projektowych. Strategiczne Studium Lokalizacyjne zawiera ogromną ilość map kolejowych. Wydrukowane - zajmują powierzchnię aż 70 m kw.

- W kwietniu ub. roku podczas konferencji prasowej na stacji Łódź Fabryczna pokazywaliśmy założenia Programu Kolejowego CPK i przyjętą przez rząd nowelizację rozporządzenia zawierającego wykaz linii kolejowych o znaczeniu państwowym. Dotrzymaliśmy słowa: dziś pokazujemy Polakom Strategiczne Studium Lokalizacyjne dla 10 "szprych" i szczegółowy plan budowy ponad 1600 km nowych linii kolejowych. Centralny Port Komunikacyjny to serce rządowego Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju i priorytet tego rządu. Jestem przekonany, że CPK będzie kołem zamachowym całej polskiej gospodarki - powiedział premier RP Mateusz Morawiecki.

- Wewnątrz każdego z przedstawionych dziś korytarzy linii kolejowych zaprezentowane są warianty przebiegu danej linii. Mają one charakter orientacyjny. Ostateczny przebieg dla każdej z nich będzie zależał m.in. od wyników konsultacji społecznych, badań środowiskowych i szczegółowych uwarunkowań technicznych - wyjaśnił Marcin Horała, pełnomocnik rządu ds. CPK.

Wgląd do planistycznego opracowania CPK może mieć każdy obywatel na stronie www.cpk.pl. Na początku lutego w tym miejscu zostanie udostępniony także formularz konsultacyjny, dzięki któremu wszyscy zainteresowani będą mogli zgłaszać swoje uwagi i propozycje do opracowanego dokumentu.

- Każdą z propozycji dokładnie przeanalizujemy, rozważając jej zasadność i możliwość wprowadzenia. To już kolejny, po zakończonych w ubiegłym roku Regionalnych Konsultacjach Strategicznych, etap dialogu CPK w sprawie dużych i potrzebnych Polsce inwestycji - podkreślił Mikołaj Wild, prezes CPK.

Zarówno inwestycje lotniskowe, jak i kolejowe CPK są elementem rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. W kwietniu ubiegłego roku rząd przyjął rozporządzenie, na mocy którego nowe odcinki torów prowadzących do CPK i Warszawy mają status linii kolejowych o znaczeniu państwowym.
Inwestycje zakładają, że podróż pociągiem z Warszawy do nowego Portu Lotniczego Solidarność zajmie 15 minut, a z Łodzi - niespełna 30 minut. Z Wrocławia i Poznania dojedziemy do Warszawy w czasie poniżej 2 godz., a czas przejazdu między Krakowem i Katowicami skróci się do zaledwie 35 minut.

- Wśród planowanych inwestycji CPK znajdują się nowe lotnisko przesiadkowe dla Polski i Europy Środkowo-Wschodniej oraz sieć nowych linii kolejowych (w tym odcinków o standardzie Kolei Dużych Prędkości), mających połączyć Warszawę i CPK z większością największych miast Polski w czasie nie dłuższym niż 2-2,5 godz. - przypomniał Piotr Malepszak, członek zarządu CPK ds. części kolejowej.

10 tzw. "szprych" prowadzących do CPK będzie złożonych z nowych odcinków torów oraz z wyremontowanych lub zmodernizowanych fragmentów istniejącej infrastruktury. Za budowę będzie odpowiadać spółka Centralny Port Komunikacyjny. Odpowiedzialność za modernizację leży po stronie PKP Polskich Linii Kolejowych.

Źródło: Centralny Port Komunikacyjny

OBEJRZYJ FILM

 

Czytaj także:
- Port Gdańsk i Port Lotniczy Gdańsk wspólnie dla Portu Centralnego

Ostatnio zmieniany w czwartek, 30 styczeń 2020 16:22
Zaloguj się by skomentować