Zaloguj się

LOTOS Kolej inwestuje w tabor

LOTOS Kolej inwestuje w tabor Fot. LOTOS Kolej

Spółka LOTOS Kolej kupiła 216 wagonów platform produkcji firmy Kolowag i lokomotywę elektryczną firmy NEWAG. Firma skorzystała ze środków unijnych.

Projekty infrastrukturalne i taborowe wspiera Centrum Unijne Projektów Transportowych. Ich celem jest zwiększenie udziału transportu intermodalnego w ogólnych przewozach towarowych oraz dążenie do przeniesienia transportu kontenerów na tory. Transport kolejowy jest świetną alternatywą dla transportu drogowego. Mniejszy ruch na drogach to większe bezpieczeństwo i czystsze powietrze.

- Dynamiczny rozwój polskich portów oraz wzrost transportu z Chin i innych krajów azjatyckich do Europy przyczynia się do wzrostu kolejowych przewozów intermodalnych. LOTOS Kolej, jako wicelider krajowych przewozów, widzi szansę na zwiększenie pracy przewozowej i udziału w rynku poprzez tę gałąź przewozów. Dofinansowanie poprzez projekt "Zakup nowoczesnego taboru intermodalnego przez firmę LOTOS Kolej" powoduje, że będziemy konkurencyjni względem innych podmiotów realizujących ten rodzaj przewozów - powiedział Anatol Kupryciuk, prezes zarządu LOTOS Kolej.

Podpisanie umów umożliwił Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

- Zwiększenie przewozów intermodalnych to działanie zapisane w strategii Spółki. Dzięki dofinansowaniu w ramach projektu CUPT, mamy możliwość efektywnego rozwoju przewozów intermodalnych w LOTOS Kolej. W ciągu ostatnich 12 miesięcy firma podpisała umowy na pozyskanie 12 nowych elektrycznych lokomotyw produkcji firmy NEWAG, co świadczy o tym, że ostatni rok był okresem intensywnego rozwoju naszej Spółki - zauważył Jaromir Falandysz, wiceprezes zarządu LOTOS Kolej.

Na mocy umowy z bułgarską firmą Kolowag AD, w latach 2020-2022, zostanie dostarczonych 216 sztuk przegubowych wagonów o łącznej długości ładunkowej wynoszącej 80', typu Sggrss. To sześcioosiowe wagony platformy oparte na trzech wózkach, przystosowane do przewozu kontenerów i nadwozi wymiennych. Wagony, których ładowność wynosi 108 ton, mają zezwolenie na dopuszczenie do użytkowania w całej Unii Europejskiej. Wartość umowy to 98 280 000,00 PLN. Podlega ona dofinansowaniu ze środków UE w wysokości 42 646 903,91 PLN.

- Jesteśmy wdzięczni za możliwość współpracy z LOTOS Kolej przy tak dużym projekcie i za to, że dzięki naszym wagonom intermodalnym możemy przyczynić się do tworzenia bardziej ekologicznego środowiska - podkreślił inż. Emil Yonchev, dyrektor wykonawczy i prezes zarządu Kolowag AD.

W ramach tego samego projektu Spółka zakupiła czteroosiową lokomotywę elektryczną Griffin, wyposażoną w ETCS poziomu 2. Modułowa konstrukcja lokomotywy Griffin pozwala na dostosowanie jej do specyficznych potrzeb poszczególnych przewoźników. Lokomotywy Griffin mogą być przeznaczone do prowadzania składów towarowych o masie do 3200 ton z prędkością do 160 km/h oraz pociągów pasażerskich. To już trzecia lokomotywa tego typu w LOTOS Kolej. Wartość umowy wynosi 13 770 00,00 PLN i jest również objęta dofinansowaniem ze środków Unii Europejskiej w wysokości 6 498 004,58 PLN.

- Cieszymy się, że do grona eksploatowanych przez LOTOS Kolej lokomotyw elektrycznych dołączy kolejna lokomotywa towarowa Griffin. Wierzymy, że zastosowane rozwiązania techniczne są gwarancją jej wysokiej dostępności i niezawodności, przyczynią się do ugruntowania wiodącej pozycji LOTOS Kolej na rynku przewozów towarowych - powiedział Józef Michalik, wiceprezes zarządu NEWAG SA.

Źródło: LOTOS Kolej

O inwestycjach taborowych czytaj także:
- PKP CARGO powiększa swój tabor intermodalny dzięki dofinansowaniu UE
- Nowe lokomotywy w taborze PCC Intermodal SA

Ostatnio zmieniany w piątek, 31 styczeń 2020 11:33
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe