Zaloguj się

Nowa strategia Poczty Polskiej

  •  oprac. IW
  • Kategoria: Logistyka

Poczta Polska stawia sobie nowe cele strategiczne na najbliższe trzy lata. Ma być: efektywna, kompetentna i nowoczesna. Kluczem do transformacji są paczki i eDoręczenia.

Zmiany na rynku zmieniają spółkę. Dynamicznie rozwija się segment paczkowy, a spada liczba tradycyjnej korespondencji. Poczta Polska zdecydowała się więc na nowelizację strategii na lata 2020-2024. Największy wpływ na sytuację Poczty Polskiej ma rewolucja technologiczna i cyfryzacja komunikacji oraz rozwój sektora e-commerce. Spółka spodziewa się, że rynek tradycyjnej papierowej korespondencji w perspektywie 2024 roku będzie spadać o 9% rocznie, natomiast wartość rynku KEP (Kurier-Ekspres-Paczka) będzie rosnąć o 14% rocznie.

- Zakładamy, że w 2024 roku przychody Poczty Polskiej wyniosą 7,4 mld zł. Chcemy to osiągnąć przede wszystkim poprzez rozwój usług paczkowo-kurierskich i logistycznych. Istotny będzie także wzrost efektywności działania i zachowanie stabilności finansowej. To plany ambitne, ale realne do osiągnięcia - mówi Przemysław Sypniewski, prezes zarządu Poczty Polskiej.

Poczta Polska chce zwiększyć rentowność usług paczkowo-kurierskich oraz usprawnić obsługę rosnącego wolumenu paczek i palet. Przychody z samego segmentu KEP i logistyki miałyby sięgnąć w 2024 r. łącznie ponad 2,1 mld zł.

- Z roku na rok rośnie liczba przesyłek e-commerce. Jesteśmy w gronie liderów rynku KEP, ale by wygrywać z działającymi w Polsce międzynarodowymi przedsiębiorstwami, konieczne są inwestycje w nowoczesne rozwiązania logistyczne i informatyczne. Planujemy, że na ten cel przeznaczymy w latach 2020-2024 1,9 mld zł. Chcemy uruchomić trzy nowe sortownie, zakupić osiem nowych maszyn paczkowych, a także wdrożyć pięć kluczowych systemów informatycznych - podkreśla Przemysław Sypniewski.

Poczta Polska planuje również rozwój sieci Odbiór w Punkcie. Obecnie operator posiada 12 tys. punktów, w których można odebrać przesyłkę. Są to: stacje PKN Orlen, sklepy Żabka, kioski i saloniki prasowe RUCH-u. Do końca tego roku sieć operatora powiększy się o kolejne 3 tys. lokalizacji. Wzrośnie także liczba automatów paczkowych. Ich liczba do 2024 roku ma wynosić 4 tys. Nie zmniejszy się liczba placówek pocztowych, których jest ponad 7,5 tys. Poczta nadal chce pozostać największym pracodawcą w Polsce i nie zmniejszy liczby zatrudnionych pracowników, a jest ich ponad 80 tys.
Istotna dla spółki będzie realizacja rządowego programu e-doręczeń i przekształcenie w wyznaczonego operatora cyfrowego. Zgodnie z przyjętym we wrześniu 2019 r. projektem ustawy o e-doręczeniach, narodowy operator pocztowy będzie odgrywać kluczową rolę w procesie cyfryzacji administracji państwowej. Spółka dysponuje gotowym, nowoczesnym narzędziem - Platformą Envelo, która już jest wykorzystywana przy realizacji programu Polska Cyfrowa. To jedyna na polskim rynku usługa, która spełnia wymagania Rozporządzenia eIDAS, takie jak: zapewnienie integralności i poufności przesyłek elektronicznych, weryfikowalną identyfikację nadawcy i odbiorcy, znakowanie czasem oraz potwierdzenie nadania i odbioru.

- Poczta Polska została powołana do tego, by doręczać informacje, być łącznikiem między państwem, obywatelem i biznesem. Dziś wiele informacji jest już doręczanych cyfrowo i poczty wielu krajów stały się naturalnymi partnerami państw w rozwoju e-korespondencji między instytucjami a obywatelami. Poczta Polska chce również wspierać nasze państwo w rewolucji cyfrowej - dodaje Przemysław Sypniewski.

Źródło: Poczta Polska

O usługach kurierskich czytaj także:
- Poczta Polska zawiesiła przyjmowanie przesyłek do Chin
- Poczta Polska podsumowała ubiegły rok. Dane potwierdzają, że e-commerce napędza polską gospodarkę
- InPost buduje centrum logistyczne w Krakowie

Ostatnio zmieniany w czwartek, 06 luty 2020 10:09
Zaloguj się by skomentować