Zaloguj się

Pierwszy innowacyjny pociąg intermodalny Polska - Luksemburg

Pierwszy innowacyjny pociąg intermodalny Polska - Luksemburg Fot. CLIP

Od lutego br. kursuje pociąg intermodalny na trasie Poznań (CLIP) - Luksemburg (CFL). Jego innowacyjność polega na tym, że na pociąg mogą zostać załadowane standardowe naczepy, używane w regularnym transporcie samochodowym. W tym przypadku jest to pełna realizacja hasła "tiry na tory".

Pociąg może przewozić również kontenery oraz naczepy intermodalne.

- Poszerzenie naszej oferty usług intermodalnych na Europę Środkową da nam szerokie możliwości przewożenia nie tylko naczep intermodalnych, ale również standardowych, które nie są przystosowane do przewozu koleją. Nowe połączenie rocznie może obsłużyć do 15 000 naczep, co oznacza, że ograniczy emisję CO2 o 20.000 ton. Wyraźnie odzwierciedla to nasze starania, aby klientom zapewnić najwyższej jakości komplementarne i zrównoważone usługi - mówi Fraenz Benoy, dyrektor zarządzający CFL multimodal.

- W Polsce CLIP Intermodal jest ekspertem w zakresie usług intermodalnych. Będziemy promować to rozwiązanie i zachęcać wszystkich polskich przewoźników drogowych do przejścia na transport intermodalny. Dzięki połączeniom Luksemburga z Hiszpanią mamy możliwość stworzenia jednego z najdłuższych połączeń kolejowych w Europie o najkrótszym czasie tranzytu. Pociąg będzie kursował 4 razy w tygodniu. W niedalekiej przyszłości chcemy zwiększyć jego częstotliwość do 6 razy w tygodniu. Czas tranzytu z CLIP do Bettembourga wyniesie około 23 godziny - twierdzi Agnieszka Hipś, CEO CLIP Group SA.

Pociąg kursuje 4 razy w tygodniu, ale już niedługo jego kursy będą codzienne. Połączenie z Luksemburgiem pozwoli na obsługiwanie transportem intermodalnym klientów we Francji (Lyon i Paryż) - kurs pociągu 1 raz dziennie oraz klientów w Hiszpanii (Barcelona) - kurs pociągu 3 razy dziennie.

Źródło: CLIP Group SA

O transporcie intermodalnym czytaj także:
- PKP CARGO powiększa swój tabor intermodalny dzięki dofinansowaniu UE
- Hrubieszów powitał pierwszy pociąg z Chin, który wjechał szerokim torem LHS bez przeładunku na granicy

Ostatnio zmieniany w wtorek, 11 luty 2020 09:41
Zaloguj się by skomentować