Zaloguj się

Fracht FWO Polska przewiózł największy kombajn zbożowy na świecie

CR 10.90 - największy kombajn zbożowy na świecie. Fot. Fracht FWO CR 10.90 - największy kombajn zbożowy na świecie.

W ostatnim czasie dział Project Cargo operatora logistycznego Fracht FWO zorganizował transporty ponadgabarytowe pięciu kombajnów zbożowych. Jednym z nich był model CR 10.90 - największy kombajn zbożowy na świecie, wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa w kategorii wydajności.

Wyjątkowa maszyna CR 10.90 waży 24,60 t, ma 9,80 m długości, 3,49 m szerokości i 3,98 m wysokości. Kombajn musiał być przetransportowany w całości, bez demontażu kół i innych części. Miejscem odbioru maszyny była Marcala w zachodnich Węgrzech, skąd w ciągu 4 dni została dostarczona do Zedelgem w północnej Belgii. Ekspedycja wymagała od przewoźnika rzetelnego planu - dotrzymania wymaganego terminu dostawy, odpowiedniego doboru specjalistycznych naczep samochodowych oraz spełnienia licznych formalności, które wiążą się z organizacją ciężkich dostaw. Trasa przewozu liczyła około 1600 km. Do transportu kombajnu wykorzystano specjalistyczną trzyosiową naczepę niskopodwoziową typu tiefbett, poszerzoną do szerokości 3,2 m. Konieczne było uzyskanie odpowiednich zezwoleń na przejazdy ponadgabarytowe po drogach publicznych w 4 krajach, przez które przebiegał transport, czyli: na Węgrzech, w Austrii, Niemczech i Belgii. W celu zapewnienia bezpieczeństwa transport rekordowego kombajnu musiał być pilotowany na całej trasie przejazdu.
Fracht FWO Polska zdecydowanie wzmacnia swoją ofertę dla firm z branży rolniczej. Kolejnym ciekawym transportem przygotowanym przez Fracht FWO była dostawa kombajnu zbożowego CX6.90 z Polski na targi w Grecji. W tym przypadku, po raz pierwszy, spedytorzy Fracht FWO stanęli przed zadaniem zorganizowania przewozu ponadgabarytowego kombajnu wraz z hederem, czyli urządzeniem do ścinania zboża. Wyzwaniem był tu czas. Termin dostawy musiał być dopasowany do harmonogramu targów, a jednocześnie był uzależniony od uzyskania specjalnych pozwoleń na przejazd ponadgabarytowy przez 5 krajów: Polskę, Słowację, Węgry, Rumunię i Grecję. Przewóz wymagał zdemontowania kół. Ważący po ich demontażu 11,50 t kombajn zbożowy, o długości 8,85 m, szerokości 3,30 m i wysokości 3,60 m, został umieszczony na naczepie typu tiefbett z wąską podłogą, umożliwiającej załadunek i rozładunek kombajnu przy zdemontowanych kołach, bez pomocy dźwigu. Osobno przewieziono koła i 2,5-tonowy heder. Aby dotrzymać ustalonego terminu dostawy, Fracht FWO zapewnił podwójną obsadę kierowców. Cała trasa ładunku, licząca około 1900 km, była pilotowana.
Dział Project Cargo Fracht FWO zorganizował także transporty drogowe trzech kombajnów zbożowych o łącznej wadze ponad 55 ton, które dostarczono do 3 różnych miejscowości na terenie Niemiec.
Organizując dostawy kombajnów rolniczych, spedytorzy Fracht FWO wykorzystali doświadczenie zdobyte podczas realizacji wcześniejszych projektów dla firm z branży rolniczej. Przykładem może być wyjątkowa dostawa just-in-time 10 kombajnów zbożowych z Polski do Danii. Oprócz pozyskania zezwoleń na przejazdy drogami wymagała ona zarezerwowania w tym samym czasie 10 specjalistycznych środków transportu.

Źródło: Fracht FWO
Zdjęcia: Fracht FWO

O transporcie ponadgabarytowym czytaj także:
- Transport ładunku ponadgabarytowego - studium przypadku
- Ponadgabarytowy just-in-time do Australii

Ostatnio zmieniany w czwartek, 13 luty 2020 11:18
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe