Zaloguj się

Największa tarcza do drążenia tuneli kolejowych trafi do Łodzi

Największa tarcza do drążenia tuneli kolejowych trafi do Łodzi Fot. PKP Polskie Linie Kolejowe SA

Tarcza TBM o długości 115 m, średnicy ponad 13 m i wadze 1560 t wydrąży tunel kolejowy w Łodzi. Dzięki niej powstaną nowe możliwości podróży koleją przez Łódź oraz sprawniejszych podróży w kraju i Europie.

PKP Polskie Linie Kolejowe SA dokonały już odbioru prac związanych z maszyną TBM, której zadaniem będzie wydrążenie jednego z tuneli średnicowych w Łodzi. Producentem maszyny jest firma Herrenknecht w Schwanau w Niemczech.

- Obecnie PKP Polskie Linie Kolejowe SA mają zapewniony specjalistyczny sprzęt, dwie tarcze TBM do realizacji projektu związanego z budową tuneli w Łodzi, czyli udrożnieniem Łódzkiego Węzła Kolejowego i tworzeniem nowych możliwości podróży w Polsce - powiedział Arnold Bresch, członek zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych SA.

Tarcza wydrąży dwutorowy tunel od komory startowej pomiędzy ulicami Odolanowską i Stolarską, przez miejsce podziemnych przystanków Łódź Polesie i Łódź Śródmieście, do stacji Łódź Fabryczna. Tunel będzie miał długość 3 km i średnicę 12,7 m. Wykona go największa maszyna TBM, jaka pracowała do tej pory w Polsce. Dotychczas największą średnicę (12,6 m) miała tarcza, która drążyła tunel drogowy pod Martwą Wisłą w Gdańsku.

Transport statkiem
Kolejnym etapem, po odbiorze maszyny, jest jej demontaż i transport poszczególnych elementów do Łodzi. Pierwsze części mogą dotrzeć do Polski w marcu. Największym wyzwaniem będzie przewóz nierozbieralnego łożyska i gniazda, w którym jest osadzone, oraz czterech przylegających silników. Z uwagi na duży rozmiar tarczy część jej elementów będzie transportowana do Polski statkiem - najpierw rzeką Ren, potem Morzem Bałtyckim. Następnie ładunek pojedzie do Łodzi ciężarówkami. Za przewóz będzie odpowiedzialna specjalistyczna firma. Proces wymaga sprawdzenia i przygotowania dróg. W kwietniu wszystkie elementy powinny być już na miejscu.
TBM może wydrążyć około 10 m tunelu dziennie. Tarcza, umiejscowiona na przodzie maszyny, obraca się 3 razy na minutę, rozdrabniając grunt. Materiał jest na bieżąco wydobywany na powierzchnię. Wydrążona przestrzeń jest obudowywana. Komora startowa dla dużej tarczy TBM powstaje w Łodzi pomiędzy ulicami Odolanowską a Stolarską. Zgodnie z zapowiedziami wykonawcy zakończenie budowy komory ma nastąpić w czerwcu. Następnie zacznie się drążenie tuneli.

Mniejsza tarcza już w Łodzi
Elementy pierwszej tarczy są już w Łodzi. Wydrąży ona 4 jednotorowe tunele o średnicy 8,5 m i łącznej długości około 4,5 km od komory rozjazdowej przy al. Włókniarzy do linii kolejowej nr 15 w kierunku Łodzi Żabieńca i Łodzi Kaliskiej. Mniejszy "mechaniczny kret" waży około 650 t, ma średnicę 8,76 m i 95 m długości. Jego części były transportowane wyłącznie drogą lądową przy pomocy ciężarówek.
Wykonawca na bieżąco będzie monitorował oddziaływanie inwestycji na pobliską zabudowę. Sprawdzany będzie m.in. stan techniczny obiektów położonych w pobliżu. Będą również wykonywane pomiary drgań.
Budowa tunelu średnicowego to kontynuacja prac rozpoczętych budową dworca Łódź Fabryczna. Inwestycja zapewni szybsze połączenie przez centrum miasta, a także przyczyni się do stworzenia efektywnego systemu krajowych połączeń międzyregionalnych obejmujących region środkowej Polski. Dzięki budowie tunelu dworzec Łódź Fabryczna z dworca końcowego stanie się dworcem przelotowym. Skróci się czas przejazdu, a przez ścisłe centrum Łodzi będą mogły jechać zarówno pociągi regionalne, jak i dalekobieżne - na osi wschód-zachód (przez stacje Łódź Widzew, Fabryczna i Kaliska) i na osi północ-południe (przez stacje Łódź Widzew, Fabryczna, Żabieniec).

Łatwiejsza komunikacja
W tunelu pociągi będą mogły poruszać się z maksymalną prędkością do 100 km/h. W ramach projektu powstaną też dwa przystanki - Łódź Polesie i Łódź Śródmieście, które będą zintegrowane z komunikacją miejską i ułatwią mieszkańcom aglomeracji codzienny dojazd do pracy i szkoły.

Projekt pn. "Udrożnienie Łódzkiego Węzła Kolejowego (TEN-T), Etap II, Odcinek Łódź Fabryczna - Łódź Kaliska/Łódź Żabieniec" jest współfinansowany w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Wartość projektu wynosi 1 764 333 383,70 zł, z czego dofinansowanie unijne to 1 434 417 385,13 zł. Projekt i budowa tunelu wykonywane są przez konsorcjum: Energopol Szczecin oraz Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów z Mińska Mazowieckiego. Zakończenie inwestycji zaplanowano na koniec 2022 r.

Źródło: PKP Polskie Linie Kolejowe SA

 O inwestycjach transportowych czytaj także:
- LOTOS Kolej inwestuje w tabor
- PKP CARGO powiększa swój tabor intermodalny dzięki dofinansowaniu UE

Ostatnio zmieniany w wtorek, 18 luty 2020 10:19
Zaloguj się by skomentować