Zaloguj się

Pierwsze w Polsce samoobsługowe stanowiska nadawania bagażu w Balicach

  •  oprac. IW
  • Kategoria: Logistyka
Pierwsze w Polsce samoobsługowe stanowiska nadawania bagażu w Balicach Fot. Kraków Airport

Kraków Airport, jako pierwsze lotnisko w Polsce, uruchomił samoobsługowe stanowiska nadawania bagażu (self-service bag drop). Pozwalają one na szybką i komfortową obsługę bagażową przed wylotem.

Pasażer po odprawieniu się, np. dzięki aplikacji mobilnej, nadaje samodzielnie bagaż na lotnisku, postępując zgodnie z prostą instrukcją i wybierając jeden z 8 dostępnych języków: polski, angielski, niemiecki, francuski, norweski, włoski, hiszpański lub ukraiński. Skanuje kartę pokładową i umieszcza bagaż na specjalnej wadze, gdzie weryfikowany jest jego ciężar i wielkość zgodnie z wymaganiami danej linii lotniczej. Następnie pasażer otrzymuje naklejkę z kodem nadania bagażu i samodzielnie umieszcza go na taśmie.
Proces SBD jest bardzo intuicyjny, skraca czas nadawania bagażu do 20 sekund. W pierwszym okresie funkcjonowania SBD pasażer ma możliwość skorzystania z pomocy obsługi zarówno Kraków Airport, jak i firmy handlingowej. SBD nie dotyczy ponadwymiarowego bagażu np. wózków dziecięcych oraz zwierząt.
Usługa self-service bag drop (SBD) to najnowocześniejsza forma nadawania bagażu przez pasażera. Firma SITA - wykonawca inwestycji - współpracuje z ponad 40 lotniskami i 55 liniami lotniczymi na całym świecie.
Pierwszym przewoźnikiem, który korzysta z uruchomionych w Kraków Airport 10 samoobsługowych stanowisk nadawania bagażu, jest linia lotnicza Wizz Air.

Źródło: Kraków Airport

O portach lotniczych czytaj także:
- Lotnisko w Pyrzowicach znów inwestuje
- Nowy port lotniczy w Stambule wprowadza zautomatyzowane rozwiązanie Getac dla szybszej obsługi samolotów
- Czy elektryczne autobusy mają szansę obsługiwać polskie lotniska?

Ostatnio zmieniany w środa, 19 luty 2020 16:04
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe