Zaloguj się

Hyper Poland zbiera pieniądze na testy kolei przyszłości

Polska spółka Hyper Poland, która buduje prototyp polskiego hyperloopa, ogłosiła drugą rundę zbiórki na brytyjskiej platformie inwestycyjnej Seedrs. Polacy chcą zebrać ponad 450 tysięcy euro, aby przeznaczyć je na kolejne testy i opracowanie technologii kolei przyszłości, opartej o lewitację magnetyczną i silnik liniowy. Zbiórka ogłoszona została wczoraj, a już osiągnęła 84% realizacji.

Hyper Poland to firma założona przez inżynierów związanych z Politechniką Warszawską. Od ponad dwóch lat rozwija własny projekt technologii inspirowanej hyperloopem. Proponuje wdrożenie tej technologii w trzech etapach: magrail (kolej magnetyczna, poruszająca się po obecnych torach kolejowych, nieco zmodyfikowanych), hyperrail (wprowadzenie kolei magnetycznej do tunelu próżniowego) i docelowy hyperloop (zamknięty tunel próżniowy pod ziemią). Trwająca zbiórka na platformie Seedrs dotyczy testów w ramach pierwszego etapu.
W przypadku systemu magrail zmodernizowany tor kolejowy wyposażony zostanie w silnik liniowy oraz mechanizmy integrujące obie nawierzchnie z poszanowaniem skrajni kolejowej. Silnik liniowy będzie stosowany zarówno do przyspieszania, jak i hamowania pojazdu. Pojazd magrail posiadać będzie mieszany układ zawieszenia. Przy niskich prędkościach poruszać się będzie na kołach, a następnie, wraz ze wzrostem prędkości, za pomocą lewitacji magnetycznej. Takie rozwiązanie znacząco zredukuje zużycie torowiska i samego pojazdu, a także ograniczy opór, co przełoży się na niższe zużycie energii. To pozwoli podróżować z prędkością sięgającą 300 km/h, a tam, gdzie powstały już tory kolei dużych prędkości - 415 km/h.
Warto wspomnieć, że firma znalazła się na prestiżowej liście Lufthansa Innovation Hub - najbardziej nowatorskich przedsięwzięć na świecie w zakresie transportu. O tym niezwykłym projekcie pisaliśmy więcej w zeszłorocznym, czerwcowym numerze czasopisma Logistyka. Jeśli nie mieli Państwo okazji poznać projektu Hyper Poland wcześniej, zachęcamy do przeczytania artykułu, który znajdziecie w załączniku.

 

O transporcie przyszłości czytaj także:

- Dwie polskie firmy znalazły się na prestiżowej liście Lufthansa Innovation Hub

Ostatnio zmieniany w poniedziałek, 02 marzec 2020 13:44
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe