Zaloguj się

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej uruchomiła pierwszy w Europie system do koordynacji lotów dronów

  •  oprac. IW
  • Kategoria: Logistyka
Polska Agencja Żeglugi Powietrznej uruchomiła pierwszy w Europie system do koordynacji lotów dronów Fot. Pixabay

PansaUTM to koncepcja cyfrowej koordynacji lotów. System pomyślnie przeszedł proces akredytacyjny prowadzony przez PAŻP i jest nadzorowany przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Uruchomiono go w strefach kontrolowanych lotnisk w: Poznaniu, Bydgoszczy oraz w Modlinie.

- Rosnąca liczba operacji wykonywanych przez bezzałogowe statki powietrzne sprawia, że drony muszą być traktowane jako równoprawny użytkownik przestrzeni powietrznej. W Polsce, jako pierwsi w Europie, uruchamiamy operacyjnie system umożliwiający bezpieczną integrację lotnictwa bezzałogowego z załogowym. To ogromny sukces, z którego wszyscy możemy być dumni - powiedział minister Marcin Horała, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego dla RP.

System PansaUTM pozwala m.in. na szybką, cyfrową, niewerbalną komunikację pomiędzy kontrolerami ruchu lotniczego a operatorami dronów. Dzięki niemu operatorzy dronów mogą szybko sprawdzić możliwości lotu w danym obszarze, złożyć cyfrowo plan lotu oraz uzyskać zgodę na lot w sytuacji, gdy nie zagraża on bezpieczeństwu samolotów. Wszystko odbywa się elektronicznie i w sposób bardzo dynamiczny.

- Podczas zeszłorocznego światowego kongresu branży lotniczej World ATM Congress w Madrycie, prezentowaliśmy innowacyjną w skali świata koncepcję PansaUTM. W tym roku na World ATM Congress będziemy prezentować rozwiązanie, które działa już operacyjnie. To ogromny sukces PAŻP i Polski, który potwierdza realizację przez nasz kraj założeń koncepcji U-Space - powiedział Janusz Janiszewski, prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.

- Uruchomienie PansaUTM to ważny krok w kierunku zapewnienia bezpieczeństwa zaawansowanych operacji dronowych i filar dla rozwoju rynku zastosowań dronów, co jest przedmiotem programu Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju Żwirko i Wigura - twierdzi Małgorzata Darowska, pełnomocnik ministra infrastruktury ds. bezzałogowych statków powietrznych.

- Zasięg działania PansaUTM w zakresie funkcji wsparcia operatorów BSP w przygotowaniu się do lotu obejmuje całą Polskę. Z kolei moduły systemu obsługujące funkcje wydawania przez Agencję cyfrowych warunków oraz zgód na loty wdrażane są stopniowo wokół lotnisk komunikacyjnych - powiedział Filip Sosin, kierownik programu U-Space.

Na system PansaUTM składają się autorskie rozwiązania operacyjne PAŻP oraz część systemowa dostarczana przez partnera technologicznego HAWKE, zintegrowana z najbardziej popularną wśród operatorów dronów w Polsce aplikacją Droneradar. Do końca marca zostaną dołączone następne lokalizacje. Cały proces implementacji zakończy się w drugim kwartale 2020 roku.

Źródło: Polska Agencja Żeglugi Powietrznej

O dronach czytaj także:
- Port Gdynia robi duży krok na drodze do bezpieczeństwa
- Rewolucja last mile - technologia przyspiesza dostawę przesyłek do klienta

Ostatnio zmieniany w wtorek, 03 marzec 2020 14:33
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe