Zaloguj się

Branża kurierska rośnie trzykrotnie szybciej niż PKB Polski

  •  Materiały Partnera - GS1 Polska
  • Kategoria: Wieści z GS1

Polski rynek KEP (przesyłek kurierskich, ekspresowych i paczkowych) osiągnął średnioroczny wzrost na poziomie 15%, obsługując około 552 milionów przesyłek w 2019 r. Tempo wzrostu tego segmentu sektora logistycznego jest trzykrotnie większe od wzrostu naszego narodowego PKB. Takie dane płyną z analizy raportu, "Rynek KEP w Polsce: W obliczu trendów i nowych wyzwań", przygotowanego przez GS1 Polska.

Branża KEP ma w Polsce dość krótką historię. Pierwsze usługi ekspresowych dostaw na terenie kraju powstawały 30 lat temu. Początkowo świadczyły je przedsiębiorstwa z zagranicznym kapitałem, ale szybko dołączyły do nich nowo utworzone polskie firmy.

W ostatnich latach czynnikami rozwoju branży były zmiany w strukturze sprzedaży detalicznej, rosnący trend outsourcingu logistycznego, konieczność skrócenia czasu dostawy oraz minimalizacji zapasów. Operatorzy KEP, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów, starali się świadczyć kompleksowe usługi dostępne w jednym miejscu. Obecnie branża przesyłek KEP jest jednym z najszybciej rozwijających się segmentów sektora usług logistycznych. Głównym motorem napędowym jest transformacja cyfrowa, w szczególności handel przez Internet (e-commerce).

Według rejestru operatorów pocztowych Urzędu Komunikacji Elektronicznej, w Polsce działają aktualnie 284 podmioty - tyle zezwoleń zostało wydanych na prowadzenie tego rodzaju działalności (stan na grudzień 2019 r.). Rynek KEP w naszym kraju zdominowany jest przez siedem podmiotów, na których czele stoi firma DPD (Poczta Francuska), dysponująca siecią ponad 2200 punktów nadania i odbioru osobistego. Inna europejska firma to GLS (Poczta Brytyjska). Ponadto znajdziemy w tym gronie również trzech globalnych integratorów: DHL, UPS i FedEx. Polskim podmiotem z kapitałem zagranicznym jest z kolei InPost. Poczta Polska zamyka tę grupę, z ok. 12,5 tys. punktami odbioru.

- KEP ulega ciągłym transformacjom, proponując coraz więcej udogodnień dla swoich klientów - komentuje Agata Horzela, Menedżer ds. standardów GS1 w TSL.

Według prognoz ujętych w Raporcie, w 2023 roku operatorzy KEP obsłużą prawie 850 mln paczek (osiągając wartość rynku blisko 12 mld PLN), co stanowi podwojenie liczby przesyłek nadanych w 2017 roku i wzrost o 78% w stosunku do 2018 roku.

Cały raport, obejmujący zagadnienia wielkości i wartości rynku KEP na świecie i w Polsce, charakterystyki podmiotów działających na tym rynku, analizy problemów i zagrożeń w ostatniej mili oraz trendów i kierunków rozwoju branży KEP, znajduje się na stronie GS1 Polska.

 

Czytaj także:
- Rynek KEP w Polsce

Ostatnio zmieniany w poniedziałek, 16 marzec 2020 10:22
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe