Zaloguj się

Spadek rejestracji pojazdów użytkowych

Spadek rejestracji pojazdów użytkowych Fot. Pixabay

Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM) opublikował dane dotyczące pierwszych rejestracji pojazdów użytkowych i naczep. Ze wstępnej analizy PZPM, opracowanej na podstawie danych Centralnej Ewidencji Pojazdów, wynika, że pierwszy kwartał br. firmy sprzedające samochody ciężarowe, takie jak: MAN, DAF, SCANIA, VOLVO czy MERCEDES BENZ zamkną na sporym minusie w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego.

Jak czytamy w komunikacie prasowym PZPM, w lutym zarejestrowano 1943 pojazdy użytkowe powyżej 3,5 t, co oznacza spadek aż o 28,3% niż rok wcześniej. Lepsza sytuacja występuje w grupie używanych pojazdów użytkowych o DMC powyżej 3,5 t sprowadzanych do Polski z zagranicy, w lutym 2020 r. przybyło 2716 szt. Jest to wynik nieznacznie niższy niż w ubiegłym roku (- 1,0%; - 27 szt.).
PZPM publikuje także ranking pięciu marek, dominujących na rynku samochodów ciężarowych. W lutym 2020 r. w grupie samochodów o DMC powyżej 3,5 t najwięcej pojazdów wydał DAF 411 szt. (- 39%), z 22,5% z udziałem w tej części rynku (spadek o 4 pkt. proc. niż przed rokiem). Na drugim miejscu znalazła się SCANIA 361 szt. (udział w rynku 19,8%), odnotowując spadek o 33%. Trzecie miejsce należy do VOLVO z rejestracją 322 szt. (- 6%). Zajmujący czwarte miejsce MAN wydał 288 szt., ale sprzedaż zmniejszyła się aż o 38% r/r; Piąte miejsce należy do MERCEDES-BENZ (233 szt., spadek o 24%).

Żródło: Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego

O pojazdach użytkowych czytaj także:
- HAMA Polska i MAN Truck & Bus Polska będą współpracować
- Volvo Trucks sprzedaje elektryczne samochody ciężarowe dla transportu miejskiego

Ostatnio zmieniany w środa, 11 marzec 2020 14:12
Zaloguj się by skomentować