Zaloguj się

Taniej na stacjach paliw

Taniej na stacjach paliw Fot. PKN ORLEN

Od początku roku na stacjach własnych PKN ORLEN ceny benzyny 95 i diesla sukcesywnie maleją. Obniżki cen wyniosły średnio około 20 groszy na litrze benzyny 95 i 32 grosze na litrze ON. Spodziewane są kolejne spadki cen.

- PKN ORLEN dostosowuje ofertę cenową do sytuacji rynkowej. Zależy nam na sukcesywnym zwiększaniu wolumenów sprzedaży. Reagujemy adekwatnie, ale i odpowiedzialnie, pamiętając również o akcjonariuszach. Kierunek zmian wynika z uśrednionych cen tygodniowych, miesięcznych oraz kwartalnych. Mając na uwadze, że tendencja spadkowa cen ropy zostanie utrzymana, a pozostałe czynniki będą stabilne, to systematycznie będziemy obniżać ceny paliw na naszych stacjach. Obecnie w Polsce mamy jedne z najniższych cen paliw w Europie. To efekt nie tylko niskiej ceny ropy naftowej, ale również rezultat naszych działań optymalizujących koszty produkcji - mówi Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN ORLEN.

Ceny detaliczne benzyny czy diesla zależą głównie od czynników makroekonomicznych jak: cena ropy naftowej, giełdowe notowania gotowych produktów paliwowych czy relacje kursów walut. Ceny paliw na stacjach benzynowych w Polsce należą niezmiennie do najniższych w Europie. Obecnie w krajach Unii Europejskiej tańsza benzyna jest jedynie w Rumunii.
Efekt koronawirusa również przekłada się na światowy przemysł rafineryjny. Eksperci z Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) szacują obecnie, że globalna gospodarka spowolni o 0,5 punktu procentowego, co z przestojami chińskich rafinerii przyczyni się do zmniejszenia przyrostu globalnego popytu na ropę w bieżącym roku o 200 000 bd w stosunku do ubiegłego roku. Aktualna średnia cena baryłki ropy naftowej wynosi około 35 $.
Tempo zmian cen detalicznych paliw będzie zależeć przede wszystkim od cen surowca oraz od sytuacji na międzynarodowych rynkach paliw, które kształtują bazę dla cen hurtowych i detalicznych w Polsce.
Zdaniem analityków zajmujących się branżą paliwowo-energetyczną, spadające ceny ropy wpływają pozytywnie na marżę rafineryjną oraz petrochemiczną, co przekłada się bezpośrednio na wyniki finansowe spółek sektora downstream, w tym również PKN ORLEN.

Źródło: PKN ORLEN

O paliwach czytaj także:
- Co i gdzie można zatankować na kartę paliwową?

Ostatnio zmieniany w czwartek, 12 marzec 2020 18:21
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe