Zaloguj się

Pomoc terytorialsów w walce z koronawirusem

  •  oprac. IW
  • Kategoria: Logistyka
Pomoc terytorialsów w walce z koronawirusem Fot. 12 Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej

Wielkopolscy terytorialsi, na wniosek wojewody, pomagają w dystrybucji środków medycznych do szpitali w całym regionie. Żołnierze 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej odebrali medykamenty w nocy i przewieźli je do Muzeum Broni Pancernej, które chwilowo zmieniło się w centrum logistyczne.

- W związku z koronawirusem, z powodów bezpieczeństwa, nie możemy chwilowo przyjmować zwiedzających w muzeum. Chętnie jednak pomożemy społeczeństwu. Wraz z 12 Wielkopolską Brygadą Obrony Terytorialnej dokonaliśmy podziału sprzętu medycznego. Jeśli wojewoda zgłosi nam więcej takich potrzeb, na pewno pomożemy - mówi płk Tomasz Ogrodniczuk z Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu.

Po segregacji środków higieny osobistej żołnierze WOT, wraz z pracownikami Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego, załadowali środki na pojazdy. Terytorialsi pojawili się w 13 miastach Wielkopolski i dotarli do 23 szpitali w regionie.

- Pojazdy 12 WBOT pomagają nam w szybkim dostarczeniu środków medycznych do placówek medycznych. Żołnierze nie tylko rozwożą sprzęt, ale też pomagają w rozładunku. To dopiero pierwsza transza. Niedługo dotrą do nas kolejne i również liczymy na wsparcie WOT - komentuje Dariusz Dymek, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa Zarządzania Kryzysowego w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim. Środki medyczne trafią do placówek, które mają podwyższoną gotowość do działania. Sprzęt wykorzystany zostanie także w ambulansach, które jeżdżą na wezwania do osób z podejrzeniem zarażenia COVID-19.

- Duży wysiłek kierowców z kompanii dowodzenia, kompanii logistycznej oraz 124 Batalionu Lekkiej Piechoty ze Śremu zaprocentował. To oni przywieźli środki ochrony osobistej spod Olkusza. Poznańskie Muzeum Broni Pancernej użyczyło nam swojej infrastruktury. Dzięki takiej współpracy odpowiedzieliśmy na prośbę CZK i rozwieźliśmy już 100% asortymentu - twierdzi płk Rafał Miernik, dowódca 12 WBOT.

Wszystkie pojazdy wojskowe, wykorzystywane do przewozu sprzętu szpitalnego, otrzymały specjalne oznaczenia, by szybciej dotrzeć do placówek medycznych. Potrzeby szpitali mają być systematycznie uzupełniane. Wielkopolscy terytorialsi wspierają także funkcjonariuszy Straży Granicznej na zachodnich przejściach (woj. lubuskie) oraz mierzą temperaturę pasażerom na poznańskim lotnisku Ławica.

Źródło: 12 Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej

O koronawirusie czytaj także:
- Polska wprowadza ograniczenia przy przekraczaniu granicy - komunikat MSWiA
- Zalecenia dla branży transportowej i logistycznej w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa

Ostatnio zmieniany w poniedziałek, 16 marzec 2020 15:46
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe