Zaloguj się

Zasady zwolnienia z obowiązku kwarantanny kierowców

Zasady zwolnienia z obowiązku kwarantanny kierowców Fot. Pixabay

Ministerstwo Infrastruktury podało, że kierowcy prowadzący pojazdy samochodowe w międzynarodowym transporcie drogowym rzeczy, po przekroczeniu granicy państwowej, są zwolnieni z odbycia obowiązkowej kwarantanny.

Mowa o kwarantannie przewidzianej w przepisie § 2 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 13 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego.

- Zależy nam na tym, aby przedsiębiorcy prowadzący działalność polegającą na organizacji przewozu towarów w drogowym transporcie międzynarodowym mieli pełną wiedzę na temat obowiązujących od niedzieli 15 marca przepisów - mówi minister Andrzej Adamczyk.

Zwolnieni z odbycia obowiązkowej kwarantanny po przekroczeniu granicy państwowej są również kierowcy niebędący obywatelami państwa członkowskiego Unii Europejskiej, zatrudnieni przez przedsiębiorcę mającego siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, który legitymuje się świadectwem kierowcy. Zwolnienie z obowiązkowej kwarantanny po przekroczeniu granicy państwowej dotyczy wyłącznie kierowców, którzy prowadzą pojazd samochodowy służący do przewozu towarów, zaś wykonywany przejazd bezpośrednio wiąże się z faktycznym przewozem lub dojazdem w celu załadunku wyżej wymienionych towarów.
Kierowcy zawodowi wracający do Polski samochodem osobowym, np. w celu odebrania w kraju odpoczynku tygodniowego, nie są zwolnieni z odbycia obowiązkowej kwarantanny po przekroczeniu granicy państwowej.
Zwolnienie z odbycia obowiązkowej kwarantanny po przekroczeniu granicy państwowej dotyczy również kierowców wykonujących międzynarodowy transport drogowy rzeczy tranzytem przez terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Źródło: Ministerstwo Infrastruktury

O działaniach związanych z ochroną przed koronawirusem czytaj także:
- Pomoc terytorialsów w walce z koronawirusem
- Polska wprowadza ograniczenia przy przekraczaniu granicy

Ostatnio zmieniany w wtorek, 17 marzec 2020 11:30
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe