Zaloguj się

2019 - rekordowy rok przewozów intermodalnych

  •  oprac. IW
  • Kategoria: Logistyka

Urząd Transportu Kolejowego przygotował analizę dotyczącą transportu intermodalnego na kolei w 2019 r. W minionym roku przetransportowano koleją 19,5 mln ton ładunków intermodalnych, wykonując przy tym pracę przewozową na poziomie 7,1 mld tono-km. W porównaniu z 2018 r. masa przewiezionych towarów wzrosła o blisko 15%, a praca przewozowa o 14,5%.

Według danych UTK masa ładunków w transporcie intermodalnym w 2019 r., w stosunku do 2018 r., wzrosła o 2,5 mln ton. Praca przewozowa wzrosła natomiast o około 0,9 mld tono-km w stosunku do roku ubiegłego.

- Statystyki pokazują możliwości dalszego wzrostu przewozów intermodalnych. Ich udział w całym rynku wyniósł 8,3% według masy i 12,6% według pracy przewozowej. Widać wyraźnie, że rośnie wymiana handlowa w kierunku wschód-zachód - twierdzi dr inż. Ignacy Góra, prezes Urzędu Transportu Kolejowego. - Musimy pamiętać również o konieczności rozwoju połączeń w kierunku północ-południe. Dlatego istotne są działania systemowe poprawiające zarówno parametry infrastruktury liniowej oraz podniesienie prędkości handlowych pociągów, jak i dostosowanie przejść granicznych do obsługi pociągów o wyższych parametrach.

W 2019 r. przewoźnicy kolejowi przetransportowali rekordową liczbę jednostek ładunkowych - 2 137 tys. TEU (1 kontener 20-stopowy = 1 TEU). Podobnie jak w latach poprzednich, dominowały kontenery 20 i 40-stopowe. Ich udział w 2019 r. wyniósł odpowiednio 45,8% i 43,1%. Szczegółowe dane dotyczące przewozów intermodalnych dostępne są stronie www.utk.gov.pl w dziale Przewozy intermodalne w 2019 r.

Źródło: Urząd Transportu Kolejowego

O transporcie intermodalnym czytaj także:
- Pierwszy innowacyjny pociąg intermodalny Polska - Luksemburg
- PKP CARGO powiększa swój tabor intermodalny dzięki dofinansowaniu UE

 

Ostatnio zmieniany w piątek, 20 marzec 2020 12:11
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe