Zaloguj się

ŁUKASIEWICZ rusza z produkcją urządzenia optymalizującego pracę respiratorów medycznych

ŁUKASIEWICZ - Instytut Techniki i Aparatury Medycznej (Ł-ITAM) będzie produkować urządzenia Ventil, które umożliwią niezależną wentylację dwóch pacjentów za pomocą jednego respiratora. Wynalazek opracowali naukowcy z Instytutu Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej im. M. Nałęcza PAN. Pierwszych sto urządzeń ma zostać wyprodukowanych w ciągu najbliższych trzech tygodni. Projekt finansowany jest przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytut Techniki i Aparatury Medycznej (ŁUKASIEWICZ - ITAM) w Zabrzu jest instytutem badawczym, którego działalność obejmuje prowadzenie badań naukowych i prac rozwojowych w zakresie techniki i aparatury medycznej, przystosowywanie wyników prowadzonych prac do zastosowania w praktyce oraz upowszechnianie tych wyników w celu kreowania i rozwijania zaawansowanych technologii dla ochrony i promocji zdrowia. Obszar badawczy Instytutu wpisuje się w dwa główne kierunki działalności Sieci Badawczej Łukasiewicz: "Zdrowie" w zakresie innowacji w technologiach medycznych wpływających na system opieki zdrowotnej oraz "Transformacja cyfrowa" w zakresie sztucznej inteligencji i robotyki medycznej.

- Nasze kompetencje technologiczne, obejmujące możliwości produkcji systemów mechatronicznych na potrzeby diagnostyki i terapii medycznej pozwoliły nam na szybkie przystąpienie do projektu i praktycznie natychmiastowe rozpoczęcie produkcji urządzeń - podkreśla dr hab. inż. Janusz Wróbel, dyrektor ŁUKASIEWICZ - Instytutu Techniki i Aparatury Medycznej Ł-ITAM.

- IBIB PAN podjął współpracę z Siecią Badawczą ŁUKASIEWICZ- Instytutem Techniki i Aparatury Medycznej (Ł-ITAM) w celu szybkiego wdrożenia przez Ł-ITAM do produkcji i wyprodukowania serii urządzeń Ventil. W obecnie prowadzonych wspólnych pracach zostanie wykorzystane know-how rozwinięte w IBIB PAN oraz wiedza ekspercka kadry naukowej naszych dwóch instytutów - mówi prof. dr hab. inż. Adam Liebert, dyrektor IBIB PAN.

Aparat Ventil będzie miał dwa zastosowania we wspomaganiu respiratorów. Zgodnie z pierwotnymi założeniami zespołu IBIB PAN urządzenie przeznaczone jest do niezależnej wentylacji obu płuc pacjenta, będącego w stanie ostrej niewydolności oddechowej. Jednak w warunkach niedoboru respiratorów, aparaty Ventil mogą być także użyte do niezależnej wentylacji dwóch pacjentów, podłączonych do jednego respiratora, z możliwością niezależnej regulacji podstawowych parametrów procesu wentylacji mechanicznej dla obu pacjentów. Ta druga możliwość jest szczególnie istotna w obecnej sytuacji epidemii koronawirusa.

Źródło: Sieć Badawcza ŁUKASIEWICZ

O działaniach związanych z walką z koronawirusem czytaj także:
- Dobre praktyki zmniejszania ryzyka rozprzestrzeniania się Covid-19 w logistyce
- Usługa Voice Sign na służbie w walce z koronawirusem
- Pomoc terytorialsów w walce z koronawirusem

Ostatnio zmieniany w wtorek, 24 marzec 2020 12:58
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe