Zaloguj się

Naczepy samochodowe na torach

Naczepy samochodowe na torach Fot. PKP CARGO

PKP CARGO SA, Clip Group i Duisport Agency nawiązały współpracę, dzięki której na trasie kolejowej Poznań - Duisburg będą regularnie przewożone naczepy samochodowe.

W dobie epidemii koronawirusa, która spowodowała ograniczenia w międzynarodowym transporcie samochodowym, kolej jest świetną alternatywą przewozową. Część państw wprowadziła poważne obostrzenia administracyjne utrudniające ruch TIR-ów, co powoduje, że gestorzy ładunków i firmy transportowe muszą szukać innych możliwości przewożenia towarów. Wykorzystanie kolei jest w tej chwili najlepszym rozwiązaniem, gdyż transportu szynowego nie dotyczą obostrzenia związane z epidemią COVID-19.
Firmy PKP CARGO, Clip Intermodal i Duisport Agency, operator portu rzecznego w Duisburgu, również zdecydowali się na transport kolejowy i rozpoczną przewozy kontenerów i naczep samochodowych na trasie Poznań - Duisburg. Połączenie będzie technicznie gotowe 1 kwietnia br., ale pierwszy pociąg zostanie uruchomiony w miarę napływania zleceń.
Na początek zaplanowano trzy połączenia tygodniowo. Jeśli zainteresowanie nową usługą będzie duże, częstotliwość kursów może być nawet codzienna. Czas przejazdu koleją pomiędzy Poznaniem a Duisburgiem wynosi tylko 14 godzin. Kompozycja wagonów pozwoli na przewiezienie nie tylko jednostek intermodalnych, ale również naczep tzw. standardowych z wykorzystaniem systemu CargoBeamer.
Pojemność każdego pociągu to 36 naczep lub kontenerów 45-stopowych, co pozwoli na odciążenie dróg o ponad 10 000 naczep w skali roku i uniknięcie emisji CO2 w ilości około 15 tys. ton. Dodatkową korzyścią w przewozie intermodalnym jest możliwość załadunku do 26 ton towaru na pojedynczą naczepę.

Źródło: PKP CARGO

O logistyce w czasie pandemii koronawirusa czytaj także:
- Rynek logistyczny w czasie pandemii
- Zielone korytarze dla dostawców

Ostatnio zmieniany w poniedziałek, 30 marzec 2020 13:17
Zaloguj się by skomentować