Zaloguj się

Powstaje wielkogabarytowa ciężarówka na wodór

Powstaje wielkogabarytowa ciężarówka na wodór Fot. Toyota

Toyota Motor Corporation i Hino Motors pracują nad wielkogabarytową ciężarówką zasilaną ogniwami paliwowymi. Nowy pojazd będzie miał zasięg około 600 km i dużą ładowność.

Obu firmom zależy na praktycznym zastosowaniu wodorowych ciężarówek w codziennej pracy w biznesie. Ich nowe dzieło jest oparte na modelu Hino Profia. Podwozie zostało specjalnie dostosowane do elektrycznego napędu na ogniwa paliwowe i zoptymalizowane pod kątem pakowności. Zredukowano również masę samochodu, by zapewnić ładowność na poziomie wymaganym przez rynek.
Toyota dostosowała do tego projektu nowy napęd na ogniwa paliwowe z Toyoty Mirai drugiej generacji. W pojeździe zamontowano dwa zestawy ogniw paliwowych oraz systemy kontroli jazdy opracowane przez Hino na potrzeby wielkogabarytowych ciężarówek hybrydowych. Toyota przewiduje, że zasięg nowego modelu wyniesie około 600 km.
Toyota i Hino uważają wodór za jedno z kluczowych paliw przyszłości. Od 15 lat wspólnie rozwijają technologie wodorowe i opracowują pojazdy zasilane ogniwami paliwowymi. Ich pierwszym projektem był demonstracyjny autobus wodorowy, zaprezentowany w 2003 roku.
Oba koncerny w pełni angażują się w rozwiązanie narastających problemów klimatycznych i środowiskowych - jest to wpisane w ich podstawowy profil działalności. Każda z firm podjęła się realizacji ambitnych celów radykalnej redukcji emisji CO2 do 2050 roku, dlatego koncentrują się na rozwijaniu technologii zelektryfikowanych napędów i ich szerokiej implementacji.
Toyota ogłosiła w 2015 roku długofalową strategię Toyota Environmental Challenge 2050, której jednym z 6 głównych celów jest redukcja do 2050 roku średnich emisji CO2 nowych samochodów o 90% w porównaniu do poziomu z 2010 oku. Dwa lata później drugi z partnerów opublikował Hino Environmental Challenge 2050, który zawiera podobne cele. Hino zamierza do 2050 roku zredukować średnią emisję nowych pojazdów o 90% w stosunku do 2013 roku. Współcześnie wielkogabarytowe ciężarówki odpowiadają za około 60% całkowitych emisji CO2 pojazdów użytkowych w Japonii*.
Elektryfikacja samochodów ciężarowych nie jest łatwa - wymaga dobrania odpowiedniego napędu, który połączy wysokie walory środowiskowe z praktycznością. Aby samochód sprawdził się w realizacji swoich zadań, musi mieć duży zasięg i ładowność, a jednocześnie nie powinien wymagać długich przestojów z powodu ładowania. Wielkogabarytowe ciężarówki są zwykle wykorzystywane na długich dystansach na autostradach, dlatego napęd na ogniwa paliwowe jest optymalnym rodzajem napędu dla tego rodzaju pojazdów ze względu na krótki czas tankowania, niewielki ciężar oraz wysoką gęstość energii.

* Ciężarówek i autobusów o masie powyżej 3,5 ton. Dane na podstawie wewnętrznych badań Hino Motors, stan na luty 2020.

Źródło: Toyota

O ciężarówkach napędzanych paliwami alternatywnymi czytaj także:
- Realizacja Zielonego Ładu i stacje ładowania e-ciężarówek
- Koncepcyjne elektryczne samochody ciężarowe od Volvo Trucks

Ostatnio zmieniany w poniedziałek, 30 marzec 2020 15:08
Zaloguj się by skomentować