Zaloguj się

Pierwsze urodziny ŁUKASIEWICZA i kontra dla koronawirusa

Pierwsze urodziny ŁUKASIEWICZA i kontra dla koronawirusa Fot. Pixabay

1 kwietnia minął rok istnienia Sieci Badawczej ŁUKASIEWICZ. Jej misją jest usprawnianie biznesu oraz tworzenie technologii, które zmieniają rzeczywistość. W czasach walki z koronawirusem Sieć ŁUKASIEWICZ nie pozostaje obojętna i przedstawia swoje propozycje.

Sieć Badawcza ŁUKASIEWICZ to trzecia pod względem wielkości sieć badawcza w Europie. Stanowi unikatowy projekt o ogromnym potencjale komercyjnym, który jednoczy 35 polskich instytucji badawczych. Jedną z nich jest Instytut Logistyki i Magazynowania w Poznaniu. ŁUKASIEWICZ pracuje nad kompletnymi i konkurencyjnymi rozwiązaniami biznesowymi w obszarach: automatyki, chemii, biomedycyny, teleinformatyki, materiałów oraz zaawansowanego wytwarzania. Przez ostatnie 12 miesięcy naukowcy ŁUKASIEWICZA stworzyli silny podmiot na rynku badawczo-rozwojowym, gotowy na wiele przedsięwzięć biznesowych. Portfel projektów Sieci liczy 780 pozycji.
Niestety, pierwsza rocznica powstania Sieci ŁUKASIEWICZ jest obchodzona w wyjątkowych okolicznościach. Epidemia koronawirusa, z którą mierzy się obecnie cały świat, jest w tej chwili największym wyzwaniem dla jej naukowców. 

- ŁUKASIEWICZ szybko odpowiedział na pilną potrzebę pomocy chorym na koronawirusa. Dziś stoi na pierwszej linii frontu krajowej epidemii. Pracuje nad rozwiązaniami, które mają pomóc w wyścigu o ludzkie życie i zdrowie - mówi Piotr Dardziński, prezes Sieci Badawczej ŁUKASIEWICZ. - Jestem dumny z zaangażowania naukowców ŁUKASIEWICZA jako członków zespołów badawczych pracujących nad przezwyciężeniem skutków pandemii, projektujących aparaturę medyczną i ekspertów, którzy rzeczowo i rzetelnie za pośrednictwem mediów informują o kwestiach związanych z rozprzestrzenianiem się wirusa, prewencją czy profilaktyką. Walka z koronawirusem dobitnie pokazuje, jak wielkie znaczenie mają technologie w życiu człowieka i jak ważna jest rola naukowców, którzy - dla ratowaniu życia i zdrowia ludzi - je tworzą. Dziś, kiedy rząd podejmuje wysiłki, aby zminimalizować wpływ, jaki pandemia będzie miała na sytuację gospodarczą w Polsce, nasza praca nabiera szczególnego znaczenia.

ŁUKASIEWICZ może się już pochwalić realizacją pierwszych projektów związanych z walką z pandemią koronawirusa:

1. Wraz ze spółką Celon Pharma ŁUKASIEWICZ zainicjował program rozwoju terapii przeciw COVID. Naukowcy będą szukać kombinacji znanych leków oraz nowych substancji pomocnych w walce z wirusem.

2. Naukowcy ŁUKASIEWICZ - Instytutu Biotechnologii i Antybiotyków we współpracy z naukowcami Politechniki Wrocławskiej biorą udział w projekcie Agencji Badań Medycznych opracowania szczepionki przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. Ich celem jest znalezienie skutecznych terapii wśród znanych leków poprzez intensyfikację prac nad inhibitorami proteazy SARS-CoV-2 Mpro. Chodzi o zahamowanie działania enzymu, co pozwoli na zablokowanie rozprzestrzeniania się wirusa.

3. We współpracy z Instytutem Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej PAN ŁUKASIEWICZ - Instytut Technologii Aparatury Medycznej produkuje urządzenia wspierające pracę respiratorów, które umożliwią niezależną wentylację dwóch pacjentów za pomocą jednego respiratora. Pierwszych sto urządzeń ma zostać wyprodukowanych w ciągu trzech tygodni.

To jeszcze nie wszystko. ŁUKASIEWICZ wykorzystuje potencjał największej w Polsce sieci 440 laboratoriów i pracowni w 11 miastach w Polsce i podejmuje kolejne inicjatywy:

Biosensor
ŁUKASIEWICZ - Instytut Technologii Elektronowej, we współpracy z naukowcami z Politechniki Wrocławskiej, chce opracować szybki i wysokoczuły test na obecność koronawirusa, który wykryje obecność białka proteazy SARS-CoV-2 Mpro. Wytwarzane testy będą służyły do badań przesiewowych i będą mogły być stosowane np. na granicach, lotniskach itp. Będą jednak zdecydowanie bardziej wiarygodne, czulsze i skuteczniejsze niż powszechnie stosowany aktualnie pomiar temperatury. Szacuje się, że maksymalny czas badania jednego pacjenta, zakończonego uzyskaniem wynikiem testu to 30 min. W podstawowej wersji pierwsze wyniki przydatności metody zostaną uzyskane po 2-3 miesiącach od rozpoczęcia prac.

Linie do produkcji maseczek
ŁUKASIEWICZ jest w trakcie tworzenia linii produkcyjnych oraz uruchomienia produkcji maseczek jednorazowych. Instytuty ŁUKASIEWICZA: ITR oraz IBWCH zaproponowały stworzenie linii technologicznej bazującej na wytwarzanym metodą mokrą materiale filtracyjnym na bazie mikrowłókien szklanych z IBWCH i z wykorzystaniem technologii zgrzewania ultradźwiękowego opracowanego przez ITR. Trzy planowane linie pozwolą na produkowanie około 90 maseczek na minutę. Maseczki spełnią normy FFP2 i będą mogły być wykorzystywane w szpitalach. Produkcja będzie realizowana na potrzeby wskazanych placówek medycznych i pozwoli wytworzyć około 60 000 maseczek dziennie.

Centrum diagnostyczne
ŁUKASIEWICZ - PORT jest gotowy do uruchomienia medycznego laboratorium diagnostycznego prowadzącego badania laboratoryjne na potrzeby rozpoznania i potwierdzenia COVID-19. Jego uruchomienie pozwoliłoby na realizację około 300 badań na dobę. Laboratorium w okresie przejściowym, przed osiągnięciem statusu medycznego laboratorium diagnostycznego, mogłoby wykonywać testy metodą real-time RT-PCR na dostarczonym z laboratorium obwodowego wyizolowanym materiale genetycznym (np. z Sanepidu albo szpitali zakaźnych). Docelowo laboratorium mogłoby działać jako laboratorium obwodowe.

E-learning
W odpowiedzi na zapytanie Ministerstwa Edukacji Narodowej o wsparcie e-learningu dla szkół średnich i podstawowych ŁUKASIEWICZ - Instytut Logistyki i Magazynowania wyraził gotowość wykorzystania swoich kompetencji pozwalających administrować oraz prowadzić zajęcia poprzez e-learning. ILIM od lat korzysta z oprogramowania "open source" typu LMS do zarządzania procesem zdalnego nauczania. Wykorzystuje do tego celu platformę e-learning o nazwie Moodle (www.moodle.org). O dalszych losach tego projektu zadecyduje Ministerstwo.

Przyłbice
ŁUKASIEWICZ - Instytut Lotnictwa wspólnie ze swoimi partnerami przekazał bezpłatnie 200 sztuk przyłbic ochronnych, wydrukowanych w technologii 3D, dla lekarzy i pielęgniarek z Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie. W Instytucie trwają dalsze prace nad wyprodukowaniem kolejnej partii materiałów ochronnych dla kolejnych szpitali. Swoje urządzenia do druku w technologii 3D udostępnił także partner strategiczny Instytutu - firma General Electric Company Polska SA. Produkcja przyłbic nie mogłaby ruszyć tak szybko bez pomocy wielu podmiotów, które bezpłatne przekazały niezbędne materiały. Są to m.in. ŁUKASIEWICZ - Instytut Inżynierii Materiałów Polimerowych i Barwników z Torunia, który przekazał swoje zasoby folii PETA i PLA, oraz podmioty prywatne, m.in. firma Hanex, która przekazała folię APET do produkcji szybek ochronnych (przekazany materiał wystarczy na około 2400 przyłbic). Chęć pomocy zgłaszają także kolejne firmy z branży.

Naukowcy ŁUKASIEWICZA równolegle pracują nad następnymi rozwiązaniami, które mogą pomóc w walce z pandemią.

- Technologie i innowacje są motorem, które pozwalają stanąć gospodarce na nogi, a przedsiębiorcom dźwignąć się z kryzysu. Dlatego w ŁUKASIEWICZU ze zwiększoną mocą musimy teraz pracować z biznesem nad rozwiązaniami, które z jednej strony będą dla przedsiębiorstw szansą na przetrwanie tej trudnej sytuacji gospodarczej, a z drugiej wyznaczą technologiczne trendy na kolejne dekady - mówi Piotr Dardziński. - Ostatni rok był pracowity i owocny. Dzięki determinacji pracowników i ich zaangażowaniu udało nam się osiągnąć w krótkim czasie bardzo wiele. Jesteśmy organizacją ze znaczącym potencjałem komercjalizacyjnym, potrafiącą wykorzystać szansę, jaką daje synergia wynikająca z połączenia instytutów ŁUKASIEWICZA, ale przed nami jeszcze wiele pracy.

O Sieci Badawczej ŁUKASIEWICZ czytaj także:
- ŁUKASIEWICZ rusza z produkcją urządzenia optymalizującego pracę respiratorów medycznych
- Miasto Poznań przygotowuje się do spełnienia wymogów ustawy o elektromobilności

Ostatnio zmieniany w czwartek, 02 kwiecień 2020 14:42
Zaloguj się by skomentować