Zaloguj się

Pierwszy załadunek LNG na Litwie sprzedany - PGNiG dobrze rozpoczął działalność w Kłajpedzie

  •  oprac. IW
  • Kategoria: Logistyka
Pierwszy załadunek LNG na Litwie sprzedany - PGNiG dobrze rozpoczął działalność w Kłajpedzie Fot. Pixabay

Od kwietnia br. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, w wyniku przetargu, jest wyłącznym użytkownikiem stacji odbioru i przeładunku LNG, ulokowanej u wejścia do litewskiego portu w Kłajpedzie.

Kłajpedzka stacja wyposażona jest w pięć zbiorników o łącznej pojemności 5 tys. m sześc. (2250 ton) gazu skroplonego. Posiada dwa stanowiska do załadunku autocystern lub ISO-kontenerów, które mogą być używane jednocześnie. Nabrzeże stacji pozwala na odbiór LNG z jednostek pływających oraz na jego załadunek. Spółka PGNiG sprzedała już pierwsze dwa ładunki skroplonego gazu ziemnego do autocystern.

- Pomimo trudnej sytuacji rynkowej spowodowanej pandemią koronawirusa, potrzebowaliśmy zaledwie tygodnia, aby rozpocząć działalność operacyjną w Kłajpedzie. Z jednej strony to dowód naszych kompetencji w obszarze LNG małej skali. Z drugiej - świadczy o dużym potencjale rynku gazu skroplonego na Litwie i pozostałych krajach nadbałtyckich - powiedział Jerzy Kwieciński, prezes zarządu PGNiG SA.

Nabywcą gazu jest CRYO Shipping AS - norweska firma, która dostarcza paliwa do statków napędzanych silnikami na gaz skroplony w: Skandynawii, Holandii, Belgii, Niemczech i na Litwie.

- Cieszymy się z możliwości współpracy z PGNiG. Chcemy rozwinąć naszą pozycję dostawcy usługi bunkrowania statków w porcie w Kłajpedzie - podkreślił Nicholai H. Olsen, dyrektor zarządzający CRYO Shipping.

Zakupione od PGNiG paliwo wykorzystano do zabunkrowania cementowca Greenland cumującego w porcie w Kłajpedzie, którego armatorem jest norweski JT Cement AS.
Dziś coraz bardziej bierze się pod uwagę aspekt ochrony środowiska, dlatego gaz skroplony jest coraz częściej wykorzystywany w transporcie morskim. Możliwość wyłącznego użytkowania stacji przeładunkowo-odbiorczej w Kłajpedzie przez najbliższych pięć lat, daje PGNiG szansę na to, by stać się ważnym dostawcą LNG dla statków operujących w tej części Europy. Kłajpedzki port znajduje się w pierwszej piątce największych pod względem przeładunków portów bałtyckich.

Źródło: PGNiG

O wykorzystaniu LNG czytaj także:
- ELMEX inwestuje we flotę pojazdów Scania LNG
- Dachser testuje ciężarówki na LNG w warunkach rzeczywistych

Ostatnio zmieniany w czwartek, 09 kwiecień 2020 16:12
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe