Zaloguj się

Zmiany w transgranicznym transporcie odpadów w czasie epidemii

Zmiany w transgranicznym transporcie odpadów w czasie epidemii Fot. Pixabay

W związku z pandemią koronawirusa Główny Inspektorat Ochrony Środowiska przedstawił nowe zasady w transgranicznym przemieszczaniu odpadów, obowiązujące aż do odwołania.

Zgodnie z nowymi wytycznymi wszelką korespondencję w sprawach transgranicznego przemieszczania odpadów należy kierować na adres poczty elektronicznej: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
Zgłoszenia dotyczące planowanego transgranicznego przemieszczenia odpadów powinny mieć formę zeskanowanych dokumentów w plikach pdf. Potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia przez GIOŚ również odbywa się w formie elektronicznej.
Zgłoszenia dotyczące wywozu odpadów z Polski będą przekazywane do pozostałych zainteresowanych organów, jeśli wyrażą na to zgodę, w formie skanów, za pośrednictwem poczty elektronicznej. W innym przypadku będą w miarę możliwości przekazywane pocztą tradycyjną.
W sprawach dotyczących wywozu odpadów gwarancja finansowa musi być dostarczona do GIOŚ w formie skanu przed przekazaniem zgłoszenia do pozostałych organów. Oryginał musi być dostarczony do GIOŚ przed wydaniem decyzji.
Zezwolenia na transgraniczne przemieszczanie odpadów będą wysyłane wyłącznie w postaci skanów, za pośrednictwem poczty e-mail lub platformy e-PUAP. Dokumenty wymagane podczas realizacji przemieszczania odpadów mogą mieć formę elektroniczną. Kierowca może posiadać je na urządzeniu mobilnym, takim jak: telefon, tablet, laptop, i w takiej formie okazywać je podczas kontroli transportu. Elektroniczna wersja dokumentów (kopie dokumentów zgłoszenia, kopie zezwoleń, dokument przesyłania lub załącznik VII) powinny mieć formę skanu podpisanego dokumentu, lub, gdy to możliwe, opatrzone podpisem elektronicznym.
W przypadku utrudnień przemieszczania przez granice i opóźnienia procedur, a przede wszystkim w przypadku ustanowienia nieprzewidzianych ograniczeń przekraczania granicy, dopuszcza się niedochowanie terminu. W takim przypadku konieczne jest jednak poinformowanie o zaistniałych okolicznościach właściwe zainteresowane organy.

Więcej wytycznych dotyczących transgranicznego transportu odpadów w czasie epidemii koronawirusa w Informacji GIOŚ:
http://www.gios.gov.pl/images/aktualnosci/2020/Informacja_na_strone_Covid-19_ostat-1.docx
oraz w informacji Komisji Europejskiej "Przemieszczanie odpadów w obrębie UE w kontekście kryzysu związanego z koronawirusem":
https://ec.europa.eu/environment/waste/shipments/pdf/waste_shipment_and_COVID19.pdf

Źródło: GIOŚ

O transporcie w czasie epidemii koronawirusa czytaj także:
- Nowe ułatwienia dla kierowców w związku z koronawirusem

Ostatnio zmieniany w środa, 15 kwiecień 2020 08:06
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe