Zaloguj się

Rynek pracy w czasie pandemii ma się dobrze - menedżerowie i specjaliści wciąż poszukiwani

Rynek pracy w czasie pandemii ma się dobrze -  menedżerowie i specjaliści wciąż poszukiwani Fot. Pixabay

Mimo zwolnienia gospodarki spowodowanego epidemią koronawirusa 48% pracodawców z sektora handlu deklaruje prowadzenie nowych procesów rekrutacyjnych na stanowiska specjalistyczne i menedżerskie. Tylko 1% informuje o planach większych zwolnień w ramach tej grupy zawodowej - wynika z badania "Puls rynku pracy specjalistów i menedżerów", przeprowadzonego przez Antal Sales & Marketing na niemal 300 firmach z sektora produkcyjnego i handlowego na początku kwietnia 2020 roku.

Co druga firma z sektora handlowego nadal prowadzi rekrutacje na stanowiska szczebla średniej i wyższej kadry. Firmy planujące większe redukcje zatrudnienia należą do wyjątków.

- Szefowie firm z obszaru handlu wiedzą, że specjaliści i menedżerowie sprzedaży to pierwsza linia frontu i na ten moment nie planują zwolnień mimo znacznego spadku konsumpcji. Eksperci ds. marketingu, zwłaszcza internetowego w branży handlowej obecnie są wręcz pożądani. Sprzedaż przeniosła się do kanału online i szybkie przeniesienie wszystkich procesów do tego kanału jest w stanie zagwarantować rozwój organizacji - twierdzi Roman Zabłocki, menedżer odpowiedzialny strategicznie za zespoły Engineering & Operations oraz Sales & Marketing w Antal.

Specjaliści ds. marketingu i sprzedaży online znajdą pracę
Prawie połowa badanych firm mówi o planach rekrutacyjnych na nowe stanowiska. 63% z nich zamierza przynajmniej zachować ich liczbę na dotychczasowym poziomie. Specjaliści i menedżerowie z pewnością mogą liczyć na pracę, zwłaszcza w przedsiębiorstwach z branży FMCG, farmaceutycznej i medycznej.

- Branża farmaceutyczna i medyczna w czasach pandemii koronawirusa ma się dobrze. Firmy biją rekordy sprzedaży. Mimo to organizacje musiały zmienić swoje sposoby działania, gdyż bezpośredni kontakt z klientami stał się niemożliwy. Co istotne, wielu pracodawców twierdzi, że obecna sytuacja pomogła im zacieśnić relacje z partnerami. Sektor farmaceutyczny i medyczny dość łatwo dostosował swoje procedury produkcyjne do nowych wymogów, ponieważ bezpieczeństwo, higiena pracy i najwyższe standardy sterylności zawsze były stawiane na pierwszym miejscu. W Antal widzimy, że branża farmaceutyczno-medyczna z optymizmem patrzy w przyszłość, mimo iż wielu pracodawców zamroziło obecnie prowadzone procesy rekrutacyjne, gdyż preferują osobisty kontakt z kandydatem przed podjęciem decyzji o zatrudnieniu - zapewnia Marta Lebuda, Team Leader, Antal Pharma & Medical Devices.

Dobrą wiadomością jest również to, że zdecydowana większość badanych organizacji z sektora handlowego (84%) nie planuje żadnych zwolnień wśród kadry średniego i wyższego szczebla. Tylko 14% badanych firm deklaruje pojedyncze zwolnienia, które nie przekroczą 10% zatrudnionych. Większe zwolnienia bierze pod uwagę tylko 1% przedsiębiorstw. Co ciekawe, bardziej radykalne w tej kwestii są firmy z branży opakowań (14%).

- Branża opakowań, jak cała gospodarka, w sposób istotny odczuwa zmiany związane z pandemią koronawirusa. Są jednak obszary, gdzie ze względu na specyfikę oferowanych dóbr widać wzrost popytu. Firmy produkujące opakowania dla branży spożywczej, chemiczno-kosmetycznej oraz farmaceutycznej w najmniejszym stopniu odczuły skutki pandemii. Nie odnotowały spadku sprzedaży czy odpływu klientów. Wprost przeciwnie - organizacje osiągają ponadprzeciętne wyniki i wzrosty, a co za tym idzie, nie planują zwolnień pracowników ani redukcji nowych rekrutacji. Koronawirus podzielił jednak branże i obecnie przed poważnym wyzwaniem stają firmy, które swoje produkty kierują do branży motoryzacyjnej, AGD czy przemysłowej, zwłaszcza jeżeli produkują na potrzeby rynków zagranicznych, przez co zagrożona jest stabilność ich łańcuchów dostaw. Tego typu organizacje będą prawdopodobnie zmuszone zredukować zatrudnienie o ponad 10%. Jakkolwiek trudno na razie oszacować, jaki wpływ na funkcjonowanie branży opakowaniowej będzie miał COVID-19, tak już teraz widać wzrost zainteresowania produkcją opakowań dla e-commerce i branży spożywczej. Można się więc spodziewać, że w tych obszarach zatrudnienie wzrośnie - wyjaśnia Anna Bzymek, Packaging Market Leader & Team Leader / ReX Leader, Antal.

Pandemia i nowe wyzwania
Pandemia zmieniła handel, ale także funkcjonowanie firm, które były zmuszone przenieść część swoich działań poza siedzibę firmy. Praca zdalna stała się często wybieranym przez zarządy rozwiązaniem. Wiąże się to z dużym wyzwaniem, jakim jest dostosowanie zakresu obowiązków pracowników do nowej sytuacji. Techniczne przygotowanie pracowników do pracy zdalnej może również być trudne. Organizacja pracy zdalnej stanowi poważne wyzwanie aż dla 62% respondentów.

- Pandemia koronawirusa z dnia na dzień zmieniła biznes i funkcjonowanie wielu organizacji. Obecnie jednym z kluczowych tematów i wyzwań dla firm jest organizacja pracy zdalnej. Z jednej strony jej sprawne wdrożenie wiąże się z koniecznością technologicznego dostosowania organizacji do wymogów pracy poza biurem - w tym zapewnienie pracownikowi odpowiedniego sprzętu oraz oprogramowania. Z drugiej strony sytuacja wymusza na pracodawcach zmianę podejścia do biznesu, w tym modyfikację zakresu obowiązków pracowników oraz dostosowanie zespołu do licznych ograniczeń, jakie niesie z sobą praca z domu. Zmiany dotykają również procesów rekrutacyjnych. Coraz częściej działy HR wykorzystują takie narzędzia jak: webinary, video konferencje, zahasłowane miejsce online z podstawową wiedzą, potrzebną do wdrożenia. Internetowe narzędzia w znacznym stopniu pozwalają usprawnić realizowane procesy rekrutacyjne i onboarding nowych pracowników - mówi Krzysztof Borkowski, Senior Consultant, Sales & Marketing, Antal.

Źródło: Antal Sales & Marketing

O rynku pracy czytaj także:
- Praca zdalna - już nie przywilej, ale konieczność
- Operatorzy wózków widłowych wciąż potrzebni

Ostatnio zmieniany w środa, 06 maj 2020 11:31
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe