Zaloguj się

Pociąg Dachsera - z Niemiec do Chin w dwa tygodnie

Pociąg Dachsera - z Niemiec do Chin w dwa tygodnie Fot. Dachser

Dachser uruchomił transport kolejowy z Niemiec do Chin. Pociąg realizuje kontenerowy transport towarów BASF w 14 dni.

Terminal KTL w Ludwigshafen jest największym terminalem śródlądowym w Niemczech. Znajduje się bezpośrednio przy głównym zakładzie BASF i stanowi hub, w którym produkty z Europy są łączone i ładowane do kontenerów kolejowych. Każdego dnia wyrusza stąd 30 pociągów w kierunku ponad 20 europejskich centrów gospodarczych.
Pociąg z 42 kontenerami przewożącymi produkty BASF ruszył z KTL Kombi-Terminal do miasta Xi´an w Chinach. Trasa wiodła m.in.: przez Polskę, Białoruś, Rosję i Kazachstan, a czas przejazdu trwał 14 dni. To ponad dwa tygodnie szybciej niż statkiem. Czterdziestostopowe kontenery były wypełnione przede wszystkim granulatami, dodatkami do paliw i katalizatorami.
Do obowiązków operatora logistycznego należały m.in.: koordynacja współpracy z operatorem kolejowym RTSB, odprawa celna i dystrybucja towaru w Chinach. Ponieważ tory kolejowe na poszczególnych odcinkach trasy różnią się szerokością, kontenery musiały zostać przeładowane do innego pociągu w polskich Małaszewiczach oraz na granicy kazachskiej z Chinami. Na miejscu lokalny oddział Dachser zajął się odprawą celną i dalszą dystrybucją towarów BASF do odbiorców, wykorzystując transport drogowy.
Transport kolejowy trasą Nowego Jedwabnego Szlaku jest atrakcyjny dla firm chemicznych. Ich zakłady produkcyjne znajdują się bowiem w głębi Chin, z dala od portów morskich. Planowane są już kolejne tury odjazdu pociągów z Ludwigshafen do Xi`an.

- Szybszy niż fracht morski, tańszy niż fracht lotniczy, łatwy do zaplanowania i niezawodny: w przypadku określonych potrzeb logistycznych transport kolejowy do Chin trasą Nowego Jedwabnego Szlaku może być doskonałą, niosącą wartość dodaną, alternatywą dla transportu lotniczego i morskiego - wyjaśnia Thomas Krüger, dyrektor zarządzający Dachser Air & Sea Logistics EMEA. - Zapotrzebowanie na usługi Dachser Rail Services cały czas rośnie, a szczególnie zadowoleni jesteśmy z faktu, że naszym rozwiązaniom zaufał lider światowego rynku, jakim jest BASF.

Firmy Dachser i BASF współpracują ze sobą już wiele lat w zakresie transportu i bezpiecznego przechowywania produktów chemicznych w Europie. Operator zajmuje się magazynowaniem materiałów niebezpiecznych na Węgrzech i w Rumunii dla BASF.

- Pierwszy pociąg do Xi'an wniósł naszą współpracę logistyczną z BASF na nowy poziom - mówi Michael Kriegel, Department Head Dachser Chem-Logistics.

Źródło: Dachser

O Nowym Jedwabnym Szlaku czytaj także:
- Hrubieszów powitał pierwszy pociąg z Chin, który wjechał szerokim torem LHS bez przeładunku na granicy
- Nowy Jedwabny Szlak - szansa dla kolejowych przewozów towarów w Polsce

Ostatnio zmieniany w czwartek, 16 kwiecień 2020 13:27
Zaloguj się by skomentować