Zaloguj się

Pilotażowe RFID w Rossmanie

  •  oprac. IW
  • Kategoria: Logistyka
Pilotażowe RFID w Rossmanie Fot. ISS RFID

Technologia RFID sprawdza się handlu detalicznym, transporcie i logistyce, przynosząc konkretne usprawnienia. Z tego rozwiązania skorzystała również sieć drogeryjna Rossman, która z sukcesem wdrożyła pilotażowy, a następnie właściwy program z systemem RFID w magazynie centralnym w Łodzi.

Technologia RFID (Radio-frequency identification) umożliwia bezdotykową, automatyczną identyfikację. Wykorzystuje fale radiowe w rozpoznawaniu przedmiotów wyposażonych w znaczniki - tagi, które przesyłają informacje o swoim statusie do czytnika. Usprawnia i obniża koszty takich procesów, jak: inwentaryzacja, picking, realizacja zamówień i lokalizacja towarów. Pozwala też minimalizować przypadki kradzieży, nieuprawnionego dostępu do towarów czy braku informacji o towarach na poszczególnych etapach łańcucha dostaw.

Pilotaż na dobry początek
Wdrożenie systemu RFID przynosi zauważalne efekty już w krótkim czasie. Według Jakuba Kownackiego, dyrektora technicznego ISS RFID, klienci potwierdzają zwiększenie oszczędności, optymalizację i poprawę bezpieczeństwa.

- Zdajemy sobie jednak sprawę, że decyzja o kompleksowym wdrożeniu systemu RFID ma wymiar strategiczny i długofalowy, dlatego rekomendujemy naszym klientom programy pilotażowe. Wtedy bez ryzyka finansowego klienta sprawnie diagnozujemy problem, z jakim się zmaga, i przeprowadzamy szczegółową analizę działania systemu w konkretnych warunkach - mówi Jakub Kownacki.

Pilotaż, który proponuje ISS RFID, polega na wdrożeniu programu obejmującego badanie z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu do analizy środowiska radiowego, montaż mobilnych bramek i urządzeń RFID, a także przygotowanie dedykowanego oprogramowania. Klient podejmuje decyzję o wdrożeniu dopiero wtedy, gdy jest gotowa szczegółowa analiza wniosków z pilotażu w rzeczywistym środowisku i w oparciu o kompleksowe informacje potwierdzające opłacalność pełnej implementacji.

Pilotażowy sukces w Rossmannie
Z pilotażowej oferty ISS RFID skorzystała sieć drogeryjna Rossmann. Okres próby trwał miesiąc. Analiza i wnioski, uzyskane podczas programu pilotażowego, pozwoliły przeprowadzić roczny projekt, który usprawnił zarządzanie gospodarką środków transportowych i zautomatyzował jeden z procesów w najnowszym magazynie centralnym w Łodzi. RFID jest elementem składowym systemu, który wspiera automatyzację nowego magazynu. Główne korzyści tego wdrożenia to ograniczenie czasochłonności i zminimalizowanie błędów podczas załadunku i taki był cel tego wdrożenia.
Sieć Rossman realizuje około 1000 wysyłek tygodniowo w trybie całodobowym. Automatyczna identyfikacja kilkudziesięciu tysięcy boksów z towarami przeznaczonymi do wysyłki, poprzez wyposażenie ich w trwale przymocowane tagi RFID wręcz zrewolucjonizowała proces. W każdym doku zainstalowano czytnik oraz 4 anteny. Z kolei na zewnątrz zamontowano zintegrowane czytniki nad dokami i 15 kontrolujących ruch pojazdów na terenie zakładu, które monitorują wagi oraz wjazdy i wyjazdy.
Wdrożony system RFID wykrywa ruch kontenerów na dokach załadunkowych, rozróżniając kierunek ruchu w czasie rzeczywistym, nawet w momencie jednoczesnego ich przejazdu w przeciwne strony. Pozwala także kontrolować proces załadunku pojazdów, potwierdzać jego poprawność, tj. wysyłkę właściwego towaru do właściwego sklepu. Dzięki nowemu systemowi usprawniono pracę kierowców i pracowników magazynu. Zespół ISS RFID zintegrował 4 systemy: system zarządzający firmą Rossmann, sterujący automatyką, kontrolą dostępu oraz RFID. Zaprojektował także system, który prawidłowo przeprowadza weryfikację i filtrację danych, dzięki czemu odpowiednie boksy trafiają na odpowiednie doki, a następnie do pojazdów.

RFID się przydaje
RFID charakteryzuje się dużym, nawet kilkunastometrowym, zasięgiem odczytu tagów RFID, które nie muszą być umieszczone w linii wzroku ze skanerem. Technologia ta pozwala na szybki odczyt tagów, nawet 100 tagów w ciągu sekundy. Tagi RFID są przystosowane do wielokrotnego użytku, a dzięki możliwości ich hasłowania zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa danych.
W logistyce i transporcie technologia RFID usprawnia zarządzanie zasobami magazynowymi, pozwala monitorować i kontrolować łańcuch dostaw, również w czasie rzeczywistym. Systemy RFID to także zwiększanie bezpieczeństwa pracowników, ponieważ możliwe jest bieżące lokalizowanie osób i pojazdów na terenie magazynu czy hali. W handlu detalicznym usprawnia natomiast procesy inwentaryzacyjne, magazynowe, a także rozwiązania samoobsługowe typu "self checkout".

Źródło: ISS RFID

O technologii RFID czytaj także:
- Podróże, bagaż i logistyka
- Nowe technologie w branży odzieżowej

Ostatnio zmieniany w piątek, 17 kwiecień 2020 14:02
Zaloguj się by skomentować