Zaloguj się

Amazon zamyka magazyny we Francji

  •  oprac. IW
  • Kategoria: Logistyka
Amazon zamyka magazyny we Francji Fot. Pixabay

Od 16 do 20 kwietnia br. magazyny firmy Amazon we Francji będą zamknięte. Decyzją sądu Amazon zmuszony jest ograniczyć swoją działalność - podaje polski portal we Francji iFrancja.

W związku z podejrzeniem, że firma Amazon nie wprowadziła wystarczających środków ostrożności zabezpieczających pracowników przed zarażeniem koronawirusem, sąd powszechny w Nanterre wydał gigantowi e-handlu nakaz ograniczenia dostaw tylko do produktów pierwszej potrzeby. O możliwości kontynuowania pełnej działalności ma zdecydować ocena ryzyka zawodowego i wdrożenie niezbędnych środków chroniących przed epidemią. Każde naruszenie zakazu grozi milionem euro grzywny.
Jak podaje portal iFrancja, Amazon wyraził swoje zaskoczenie, ponieważ według zarządu przedsiębiorstwo zapewniło pracownikom maseczki i środki dezynfekujące, umożliwiło zachowanie dystansu społecznego, a zatrudnieni z podejrzeniem zarażenia chorobą byli poddawani badaniu temperatury i odwołał się od wyroku sądu. Niemniej amerykańska firma postanowiła zamknąć swoje centra logistyczne we Francji na pięć dni, zapewniając, że ich pracownicy nie będą w związku z tym poszkodowani. Sytuacja wpłynie na opóźnienia dostaw, jednak składanie zamówień online wciąż jest możliwe.

Źródło: iFrancja


Otrzymaliśmy z Biura Prasowego Amazon oficjalne stanowisko w tej sprawie: 

W związku z wyrokiem sądu francuskiego musieliśmy tymczasowo zamknąć nasze centra logistyczne we Francji. Stało się tak pomimo ogromnych inwestycji w dodatkowe środki bezpieczeństwa. Zostały one poczynione, aby zapewnić naszym pracownikom odpowiednią ochronę, a także utrzymać zatrudnienie w tym trudnym czasie. Sąd podjął decyzję, że za każdym razem gdy zostaną wysłane produkty, które nie zostały uznane za niezbędne, na Amazon zostanie nałożona kara w wysokości 1 mln euro. Nasza praca związana z przyjmowaniem zamówień i wysyłką towarów jest bardzo złożona, dlatego uznaliśmy, że ryzyko przypadkowej wysyłki produktów objętych zakazem było zbyt wysokie.

Jesteśmy zaskoczeni decyzją sądu, od której złożymy apelację. Została ona podjęta pomimo zaprezentowania przez nas ogromnej liczby dowodów, pokazujących środki bezpieczeństwa, jakie wdrożyliśmy w obiektach Amazon w celu ochrony pracowników. Decyzja sądu wpłynie na życie wielu ludzi w kraju, w tym na tysiące naszych pracowników, a także klientów, którzy teraz liczą na nas bardziej niż kiedykolwiek. Będzie ona miała również wpływ na lokalne przedsiębiorstwa, które korzystają z Amazon do rozwijania swojej działalności.

W związku z decyzją sądu w tym tygodniu poprosimy osoby zatrudnione w centrach logistycznych o pozostanie w domach. W międzyczasie sprawdzamy również jakie dalsze skutki ma ona dla pracowników i naszej działalności we Francji. Robimy wszystko, aby zminimalizować wpływ wyroku na francuskie firmy, jednak przedsiębiorstwa, które wykorzystują naszą sieć centrów logistycznych do dystrybucji towarów, odczują go w sposób negatywny. Będziemy nadal obsługiwać francuskich klientów poprzez sprzedawców samodzielnie realizujących wysyłkę i naszą globalną sieć centrów logistycznych.

 

O branży TSL w czasie pandemii czytaj także:
- EKSPERTYZA: Mobilność regionalna w dobie kryzysu
- Zmiany w transgranicznym transporcie odpadów w czasie epidemii

Ostatnio zmieniany w poniedziałek, 20 kwiecień 2020 06:21
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe