Zaloguj się

Problem embarga rozwiązany - polska żywność pojedzie do Chin koleją

Problem embarga rozwiązany - polska żywność pojedzie do Chin koleją Fot. PKP CARGO

Żywność z Polski będzie dostarczana do Chin transportem kolejowym przez Rosję. Spółce PKP CARGO CONNECT udało się zorganizować przewozy w taki sposób, aby nie naruszać rosyjskich restrykcji dotyczących embarga na import żywności z Polski i innych państw unijnych.

Rosja wprowadziła embargo na transport i sprzedaż żywności z Polski w 2014 roku. Rząd Federacji Rosyjskiej zabronił także przewozu przez swoje terytorium polskiej żywności do innych krajów. Mimo zainteresowania Chin polską żywnością polscy producenci mieli problem ze sprzedażą swoich produktów. Chiński rynek był dla nich dostępny tylko poprzez tani, ale długotrwały transport morski lub szybki, ale drogi transport lotniczy. Teraz ta sytuacja się zmienia - pojawiła się możliwość skorzystania z szybkiego i niedrogiego transportu kolejowego.
Dzięki sieci terminali Grupy PKP CARGO transport żywności może startować w dowolnym miejscu w Polsce. Ładunki będą przewożone do Małaszewicz, które stanowią najważniejszą europejską bramę kolejową na Nowym Jedwabnym Szlaku. Z Małaszewicz żywność będzie transportowana koleją do Xi’an leżącego w środkowych Chinach w ciągu 14 dni. To dużo krócej niż w przypadku wykorzystania transportu morskiego, który wynosił około 1,5 - 2 miesięcy.
Rosja zgodziła się na przewóz polskiej żywności przez swoje terytorium pod warunkiem wprowadzenia kontroli. Podczas przejazdu pociągu przez Rosję na kontenery z żywnością będą zakładane specjalne plomby rosyjskiego systemu satelitarnego Glonass, co pozwoli kontrolować tranzyt rosyjskim organom nadzoru sanitarnego.

- Przewóz żywności koleją z Polski do Chin przez Białoruś, Rosję i Kazachstan to najszybsza i najbardziej efektywna trasa lądowa i dlatego zależało nam na tym, aby Grupa PKP CARGO uruchomiła to połączenie - podkreśla Czesław Warsewicz, prezes PKP CARGO SA. - Polscy eksporterzy będą mogli szybko i w dużych ilościach dostarczać żywność na chłonny rynek chiński, gdzie nasze produkty spożywcze cieszą się renomą ze względu na ich wysoką jakość.

Według prezesa PKP CARGO otwarcie nowego kanału eksportowego jest ważne dla całej polskiej gospodarki również ze względu na niwelowanie skutków epidemii koronawirusa.
Rozwiązanie jest w fazie rozwoju. Możliwy jest w tej chwili tylko transport produktów, które nie wymagają chłodzenia i nie są wrażliwe na zmiany temperatury. Brakuje bowiem dostępnych kontenerów chłodni.

Źródło: PKP CARGO

O Nowym Jedwabnym Szlaku czytaj także:
- Pociąg Dachsera - z Niemiec do Chin w dwa tygodnie
- Nowy Jedwabny Szlak - szansa dla kolejowych przewozów towarów w Polsce

Ostatnio zmieniany w środa, 22 kwiecień 2020 13:53
Zaloguj się by skomentować