Zaloguj się

Światło w tunelu Zakopianki

  •  oprac. IW
  • Kategoria: Logistyka
Trasa S7 Lubień - Rabka Zdrój Fot. Ministerstwo Infrastruktury Trasa S7 Lubień - Rabka Zdrój

Trwają prace budowlane na drodze ekspresowej S7 Lubień - Rabka Zdrój. Długo oczekiwany tunel pod górą Luboń Mały został przebity. Drążone jednocześnie z dwóch stron odcinki połączono przy użyciu mikrostrzałów.

Powstaje dwukomorowy tunel na Zakopiance o długości 2060 m w ramach odcinka S7 Naprawa - Skomielna Biała. Inwestycja jest finansowana ze środków unijnych. Prawa nitka tunelu została przebita w październiku 2019 r. Teraz wykonywane są tu prace wykończeniowe.

- Polacy czekają na Zakopiankę od wielu lat. Wreszcie te oczekiwania stają się rzeczywistością. Przebicie drugiej nitki tunelu to kolejny ważny etap na drodze do celu, jakim jest ukończenie realizacji tej inwestycji - powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Drążenie tunelu rozpoczęło się w marcu 2017 r. w Naprawie, od prawego portalu północnego. Prace odbywają się w ruchu ciągłym, 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Wymagają stałego monitorowania ze względów technologicznych i bezpieczeństwa. Przez pewien czas wstrzymano działania budowlane w związku z osuwiskiem przy lewym portalu w Skomielnej Białej - inwestycja wymagała zabezpieczenia i przeprojektowania. W czerwcu 2019 r. zakończył się etap montowania pali, które stanowią konstrukcję budynku wentylatorni. Następnie rozpoczęto drążenie tunelu metodą podstropową pod budynkiem wentylatorni, który jest zlokalizowany bezpośrednio na wylocie tunelu lewego.
Drążenie tunelu powierzono firmie Astaldi. Wykonawca stosuje metodę kontrolowanej deformacji A.DE.CO.-RS (analiza deformacji kontrolowanych w skałach i gruntach). Metoda ta została opracowana we Włoszech w latach 80. Umożliwia ona uwzględnienie wzajemnego oddziaływania gruntu i obudowy jako funkcję ich odpowiedniej sztywności, ale także czasu pogorszenia właściwości gruntu, zwłaszcza bloków skalnych.

- Dzięki tunelowi, kierowcy jak po nitce do kłębka, w sposób bezpieczny i komfortowy będą pokonywali trasę, którą do tej pory określali drogą przez mękę. Mówiąc o budowie S7 na odcinku Lubień - Rabka nie sposób nie wspomnieć o Funduszach Europejskich, które w ponad połowie pokrywają koszty budowy drogi. Trasa nie tylko ze względu na to, że powstaje przy wsparciu środków unijnych, będzie miała europejski wymiar, ale również dlatego, że połączy Polskę z południowymi sąsiadami. Dla portów w Gdańsku i Gdyni ma znaczenie strategiczne, a Słowację bardzo "przybliży" do morza - powiedział wiceminister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.

Źródło: Ministerstwo Infrastruktury

O infrastrukturze logistycznej czytaj także:
- Program budowy 100 obwodnic

Ostatnio zmieniany w środa, 29 kwiecień 2020 12:09
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe