Zaloguj się

E-mobilne Katowice

E-mobilne Katowice Fot. Pixabay

Katowice wypełniły zapisy ustawy o elektromobilności i tym samym stały się pierwszym e-mobilnym miastem w Polsce.

Według ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, w gminach o liczbie mieszkańców liczącej powyżej 150 000 i nieprzekraczającej 300 000, do końca 2020 roku powinno być 100 punktów ładowania pojazdów elektrycznych. W stolicy Górnego Śląska jest ich już 115, w tym 86 zbudowanych przez TAURONA. Każda ze stacji dysponuje kilkoma punktami ładowania.

- Katowice są liderem w zakresie elektromobilności, to innowacyjne podejście jest doceniane z wielu względów - także ekologicznych. Pierwszy samochód elektryczny zakupiliśmy już w 2012 roku. Dzisiaj już wiemy, że elektryczne pojazdy odgrywają coraz większą rolę w naszym życiu, dlatego jednocześnie rozwijamy bazę stacji ładowania pojazdów elektrycznych w mieście - mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. - Przeprowadziliśmy kompleksowe postępowanie na dzierżawę nieruchomości pod lokalizację 30 stacji ładowania na terenach miejskich. Była to strategiczna decyzja, dzięki której dzisiaj w mieście funkcjonuje łącznie 115 punktów ładowania.

Katowicka sieć punktów ładowania TAURONA stanowi 40 stacji ogólnodostępnych, w tym 5 stacji DC (ładowanych prądem stałym) oraz 35 stacji AC (zasilanych prądem zmiennym). Stacja ładowania AC składa się z dwóch punktów ładowania, a stacja DC, w zależności od modelu, z trzech albo czterech punktów. TAURON udostępnia więc łącznie 86 punktów ładowania.

- Rozwój elektromobilności to istotny element nabierającego tempa Zielonego Zwrotu TAURONA oraz narzędzie walki z niską emisją w miastach - mówi Filip Grzegorczyk, prezes zarządu TAURON Polska Energia. - Przykład Katowic, gdzie zbudowaliśmy infrastrukturę ładowania i uruchomiliśmy usługę carsharingu, pokazuje, że jesteśmy dla samorządów wiarygodnym i kompetentnym partnerem, posiadającym kompleksowe rozwiązania w zakresie e-mobilności.

Punkty ładowania pojazdów elektrycznych są rozmieszczone równomiernie na terenie całego miasta. Mapa rozmieszczenia stacji znajduje się pod adresem: www.tauron.pl/stacje-ladowania. Wszystkie stacje ładowania TAURON są dostępne w aplikacji eMap, kóra służy m.in. do nawigowania ładowarek, autoryzacji użytkownika oraz rozliczenia klienta za usługę ładowania. Aplikacja jest dostępna w APP Store oraz Google Play.
W Katowicach trwają prace nad uruchomieniem kolejnych 11 punktów ładowania, a 23 punkty już są w budowie i zaczną funkcjonować jeszcze w tym roku. Katowice inwestują również w infrastrukturę i kupują kolejne elektryczne autobusy oraz pojazdy porządkowe floty MPGK Katowice.

Źródło: TAURON

O elektromobilności czytaj także:
- Mapa drogowa do ładowania elektrycznych ciężarówek (Roadmap for Electric Truck Charging)
- Odpowiedź na szybkie życie
- Smart city

Ostatnio zmieniany w środa, 29 kwiecień 2020 14:34
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe