Zaloguj się

Drony w polskiej służbie medycznej

Drony w polskiej służbie medycznej Fot. Ministerstwo Infrastruktury

Już niedługo transport dronami będzie w Polsce rzeczywistością. W Warszawie odbył się pierwszy w Polsce lot drona z modułem transportowym zawierającym próbki do badań na obecność wirusa SARS-CoV-2. Wykorzystanie dronów do transportu medycznego może pomóc w walce z koronawirusem i jest dowodem na to, że polska branża dronowa jest gotowa do realizacji lotniczego transportu bezzałogowego.

Medyczny dron pokonał odległość pomiędzy szpitalem MSWiA przy ul. Wołoskiej a Centralnym Szpitalem Klinicznym UCK WUM przy ul. Banacha w Warszawie.

- Polska jest liderem technologii dronowych, dlatego cieszy wykorzystanie tych najnowszych technologii do wsparcia pracy służb i instytucji w walce z koronawirusem. Obecna sytuacja pokazuje, jak perspektywiczne jest lotnictwo bezzałogowe - mówi minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Lot przygotował i nadzorował Urząd Lotnictwa Cywilnego. Zanim został zrealizowany, wykonano wiele lotów testowych, m.in. na poligonie Centralnoeuropejskiego Demonstratora Dronów (CEDD) organizowanych przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię, partnera CEDD. Ze względu na dbałość o bezpieczeństwo w środowisku miejskim specjaliści z Urzędu Lotnictwa Cywilnego i Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej zajęli się przygotowaniem trasy lotu i szczegółową analizą terenu otoczenia.

- Polska jako jeden z pierwszych krajów na świecie uregulowała rynek bezzałogowych statków powietrznych. Jesteśmy przygotowani technologicznie i legislacyjnie do bezpiecznych i zaawansowanych operacji lotniczych. Dzięki temu możemy zaprząc drony do walki z epidemią koronawirusa - mówi Piotr Samson, prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Program CEDD powstał dwa lata temu na Śląsku. Wspiera zaawansowane projekty dronowe i polskie technologie transportu autonomicznego.

- Dzięki CEDD możemy bezpiecznie testować nowe systemy bezzałogowe. Zastosowanie dronów w transporcie medycznym otwiera również nowe możliwości dla tego sektora w transporcie w ogóle - mówi Małgorzata Darowska, pełnomocnik ministra infrastruktury ds. bezzałogowych statków powietrznych i programu Centralnoeuropejski Demonstrator Dronów (CEDD).

Bezpieczeństwo pierwszego w Polsce lotu drona transportowego w Warszawie zapewniły techniczne rozwiązania Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej - odbiorniki ADSB zintegrowane z systemem do koordynacji lotów bezzałogowych statków powietrznych (BSP) PansaUTM. System PansaUTM zapewnia koordynację lotów BSP w polskiej przestrzeni powietrznej oraz zarządzanie wnioskami i zgodami na realizację lotów bezzałogowych statków powietrznych. Opiera się na autorskich rozwiązaniach operacyjnych Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej oraz rozwiązaniach programistycznych dostarczanych przez partnera technologicznego HAWK-E i jest zintegrowany z najbardziej popularną wśród operatorów dronów w Polsce aplikacją Droneradar. To również pierwszy tego rodzaju system uruchomiony operacyjnie w Europie.

- Jako pierwszy kraj w Europie posiadamy operacyjną infrastrukturę wspierającą zarządzanie ruchem bezzałogowych statków powietrznych - system PANSA UTM. Pozwala to na uruchomienie usług z wykorzystaniem dronów, w tym związanych ze zwalczaniem skutków COVID-19, na terenie Polski. Ten lot transportowy potwierdził funkcjonalność systemu PansaUTM, który umożliwia zarządzanie lotami dronów w polskiej przestrzeni powietrznej oraz ich bezpieczną separację od konwencjonalnego ruchu lotniczego - mówi Janusz Janiszewski, prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.

System może być w krótkim czasie zintegrowany z państwowymi rejestrami czy numerem alarmowym 112. Jednocześnie PAŻP jest gotowa do dopuszczenia dronów do wsparcia służb porządkowych, służby zdrowia, samorządów oraz firm w zwalczaniu epidemii.

Źródło: Ministerstwo Infrastruktury

O dronach czytaj także:
- Polska Agencja Żeglugi Powietrznej uruchomiła pierwszy w Europie system do koordynacji lotów dronów
- Port Gdynia robi duży krok na drodze do bezpieczeństwa

Ostatnio zmieniany w czwartek, 30 kwiecień 2020 13:06
Zaloguj się by skomentować