Zaloguj się

Dobre perspektywy dla polskiego transportu pod warunkiem stopniowej cyfryzacji

Epidemia koronawirusa nie powinna trwale zaszkodzić transportowi. Według ekspertów po zakończeniu pandemii będzie większe niż dotychczas zapotrzebowanie na międzynarodowe usługi transportowe, których liderem wciąż są polscy przedsiębiorcy. Warunkiem utrzymania konkurencyjności w przewozach drogowych i logistyce jest jednak wdrażanie nowoczesnych technologii.

- Obecnie mierzymy się ze skutkami wywołanymi koronawirusem. Transportowcy, jako jedno z kluczowych ogniw łańcuchów dostaw, działają, dzięki czemu biznes i ludzie mogą funkcjonować. Z danych systemu GBOX wynika, że transport krajowy w kwietniu 2020 roku odczuł niewielką zniżkę w pokonanych trasach, około 10 proc. w stosunku do połowy marca br. Do państw Wspólnoty również jeździmy mniej, jednak zmniejsza się już dynamika spadku przejechanych kilometrów - mówi Bartosz Najman, wiceprezes INELO i OCRK. - Pod względem liczby przewiezionych tonokilometrów, na co wskazują choćby dane Eurostat za 2018 rok, jakości usług, solidności i ceny jesteśmy numerem jeden w Europie, jednak musimy umacniać polskie firmy w sferze digital, gdyż taka jest potrzeba rynku i tego coraz bardziej będą wymagać zleceniodawcy.

Transport 2020 - 2025 i cyfryzacja
Według Global Truck Telematics do 2025 roku wartość rynku telematycznego osiągnie 1138,1 mln dolarów. W 2019 roku wynosił on tylko 587,2 mln dolarów, co oznacza gigantyczny wzrost. Gartner przewiduje, że do 2022 roku firmy na całym świecie wydadzą około 1,94 mld dolarów na aplikacje typu TMS, z czego 65 proc. najbardziej pożądanych produktów to będą rozwiązania chmurowe, SaaS. W Europie także wskazuje się na wzrost. Według danych Unii Europejskiej w 2018 roku dostarczono blisko 3 mln narzędzi do zarządzania flotami samochodów. To niemal 30 proc. więcej niż w 2016 roku. Tego typu innowacje cieszą się dużym zainteresowaniem. Na koniec 2017 roku w UE użytkowano już 9 mln urządzeń do monitorowania i planowania tras i pracy pojazdów.

- Rynek nie jest jeszcze nasycony, a zapotrzebowanie na systemy takie jak telematyka czy TMS tak naprawdę dopiero teraz na poważnie zaczyna się kształtować. W transporcie nowoczesne technologie postrzegamy jako coś dodatkowego, ponadplanową korzyść, podczas gdy w wielu innych branżach to już oczywistość. Nie oznacza to, że sektor przewozowy ma zostać w tyle. Przeciwnie, dzięki nowym technologiom pojazdy mogą być bardziej ekonomiczne w spalaniu paliwa, efektywne w pokonywaniu dalekich tras i opłacalne poprzez optymalne zarządzanie taborem. Analiza danych, między innymi: czasu pracy, trafności doboru trasy, szybkości pokonywania kilometrów czy parametrów spalania pozwoli optymalizować biznes, przez co na przykład kolejne frachty mogą być bardziej rentowne, a straty na paliwie mniejsze. Coraz bardziej doceniana jest też sprawna komunikacja między pracodawcą, kierowcą a spedytorem. Systemy do zarządzania operacjami transportowo-spedycyjnymi w połączeniu z telematyką w transporcie drogowym zdecydowanie podnoszą efektywność wykorzystania floty. Połączenie systemów z powodzeniem może pomóc w wypracowaniu większej rentowności przez firmy transportowe, przez operowanie na precyzyjnych danych do zarządzania taborem - wyjaśnia Marta Staniszewska, ekspert GBOX.

Technologiczna demokratyzacja w transporcie
Autorzy raportu Freight and Transportation Management Trends 2020 wskazują, że w dziedzinie transportu największe znaczenie będą miały rozwiązania chmurowe. Platformy cyfrowe umożliwiają gromadzenie i wymianę informacji oraz dostęp do nich w czasie rzeczywistym. Opracowanie PwC Transportation and Logistics 2030 wskazuje, jako kluczowy element rozwoju transportu międzynarodowego, systemy usprawniające operacje transportowe na podstawie analizy aktualizowanych na bieżąco danych.
Małe i średnie przedsiębiorstwa nie mogą inwestować w narzędzia IT ze względu na wysokie koszty, jednak polski rynek zaczyna się demokratyzować i dąży do tego, by technologia była dostępna także dla mniejszych przedsiębiorstw.

- W branży transportowej dostępne są produkty oparte o platformy cyfrowe i aplikacje mobilne, które pozwalają sprawnie zarządzać taborem i zwiększać jego efektywność. Ten segment usług i innowacji dla przewoźników będzie się rozwijał, bo telematyka nawet w wersji podstawowej dostarcza informacje tu i teraz. Przedsiębiorca korzysta z atrybutów takiego rozwiązania i dzięki temu może na bieżąco podejmować decyzje, które w dłuższej perspektywie przyniosą firmie oszczędności rzędu kilku procent - mówi Marta Staniszewska. - Skala implementacji nowych technologii w TSL jest coraz bardziej powszechna i doceniana. Przedsiębiorcy przekonują się, że monitoring pojazdów oparty jedynie na systemie GPS przestaje być wystarczający. Dopiero analiza w czasie rzeczywistym danych o lokalizacji, obciążeniu ruchu, planowania operacji transportowych daje wartość i jest coraz bardziej pożądana przez zachodnich zleceniodawców z sektora TSL.

O konkurencyjności polskich transportowców będą decydować technologie. W przewozach międzynarodowych należy wykorzystywać systemy informatyczne, które zapewnią szybkość, transparentność i przede wszystkim opłacalność. Według ekspertów najbliższe pięć lat będzie okresem cyfrowej transformacji transportu drogowego.

- Musimy umacniać polskie firmy w sferze digital, gdyż taka jest potrzeba rynku i tego coraz bardziej będą wymagać zleceniodawcy. Dlatego w perspektywie kolejnych pięciu lat należy się spodziewać coraz większego zastosowania rozwiązań Software as a Service, automatyzacji oraz telematyki i systemów typu TMS - twierdzi Bartosz Najman.

Specjaliści twierdzą, że spowolnienie gospodarcze spowodowane pandemią nie zaszkodzi digitalizacji. Grupa Robocza ds. Internetu Rzeczy przy Ministerstwie Cyfryzacji podała, że do końca 2019 roku przeznaczono ponad 400 mln złotych na rozwój nowoczesnych technologii w sektorze TSL. Rynek z pewnością będzie się rozwijać i specjalizować.

Źródło: Inelo

O cyfryzacji w logistyce czytaj także:
- Cyfryzacja, automatyzacja i nowa rola operatora logistycznego
- Telematyka - technologia i usługa

Ostatnio zmieniany w sobota, 02 maj 2020 18:46
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe