Zaloguj się

TAURON zakłada okulary i rozszerza rzeczywistość

TAURON zakłada okulary i rozszerza rzeczywistość Fot. Grupa TAURON

Elektrownie TAURONA będą wykorzystywać okulary do wirtualnej rzeczywistości. Dzięki nim energetycy będą mieli natychmiastowy dostęp do: instrukcji, schematów, obrazów, hologramów, nagrań wideo czy rzutów na obsługiwany obiekt, co znacznie przyspieszy zlecane im prace.

Rozwiązanie to wpisuje się w koncepcję Przemysłu 4.0 (Industry 4.0), według której ludzie, maszyny oraz systemy IT mogą automatycznie wymieniać się informacjami podczas procesów w danym obszarze. Wprowadzenie tej technologii w TAURONIE to debiut w polskich elektrowniach. Testy w warunkach rzeczywistej pracy jednostek energetycznych rozpoczną się jeszcze w tym roku.
Okulary AR to technologia jutra, która polega na nakładaniu na widok rzeczywistego otoczenia pracownika dodatkowych informacji, jak: instrukcje, schematy, obrazy, hologramy czy nagrania wideo. Pozwala to człowiekowi na współdziałanie z nim. Pracownik może mieć również dostęp do wybranej dokumentacji technicznej, będąc bezpośrednio przy analizowanym urządzeniu. Jest to istotne zwłaszcza w dobie epidemii koronawirusa - innowacyjne techniki, takie jak technologia rozszerzonej rzeczywistości (AR), pozwalają na aktywną i realną opiekę nad instalacjami oraz urządzeniami technicznymi, pomimo obowiązujących obostrzeń i ograniczeń. Możliwa jest zdalna współpraca i wykorzystywanie fachowej wiedzy na odległość.

- Innowacyjność w energetyce umożliwia postęp technologiczny, a tym samym wpływa na rynek i zwiększa potencjał produkcyjny - mówi Filip Grzegorczyk, prezes zarządu TAURON Polska Energia. - Grupa TAURON to lider innowacyjności wśród krajowych spółek energetycznych, wiele razy to udowadnialiśmy, ale nie spoczywamy na laurach. Ciągle szukamy rozwiązań, które dodatkowo pozwalają zwiększyć bezpieczeństwo pracowników, bo to szczególnie istotne w momencie, w którym mierzymy się z pandemią. Rozszerzona rzeczywistość "Augmented Reality" (AR) daje takie możliwości.

Rozszerzona rzeczywistość przyda się także podczas szkoleń i wymiany wiedzy eksperckiej.

- Technologia AR w TAURON Wytwarzanie przyczyni się do poprawy efektywności pracowników, zoptymalizuje wykonywane przez nich czynności oraz sprawi, że ich wiedza i kompetencje będą lepiej wykorzystywane. Pozwoli również zwiększyć ergonomię prowadzonych prac (np. poprzez uzyskanie efektu wolnych rąk), poprawi ich jakość i bezpieczeństwo - to ostatnie poprzez asystę, czyli wirtualną obecność na miejscu osoby o większej wiedzy i doświadczeniu - mówi Wojciech Przepadło, wiceprezes zarządu TAURON Wytwarzanie.

TAURON wprowadza również inne innowacyjne rozwiązania, np. modele predykcyjne, służące do wykrywania anomalii i przewidywania awarii w bloku 460 MW w Elektrowni Łagisza w Będzinie. Bada również możliwości wykorzystania AR we współpracy z innymi podmiotami, które je oferują w ramach realizacji umów serwisowych. Wykorzystywanie innowacyjnych technologii, m.in. w celu zmniejszenia liczby awarii i zapewnienia bezpieczeństwa technicznego pracownikom, maszynom i urządzeniom stanowi strategię Grupy TAURON. Zastosowanie rozszerzonej rzeczywistości skutkuje inteligentnym zarządzaniem eksploatacją, szybszym działaniem i podejmowaniem słusznych decyzji.
W przygotowaniu dedykowanych rozwiązań, wykorzystujących innowacyjne technologie, TAURON jest wspierany przez firmę APZUMI.

Źródło: Grupa TAURON

O innowacyjnych rozwiązaniach czytaj także:
- W Krakowie pojawił się autonomiczny tramwaj - bez obsługi motorniczego
- C.H. Robinson Labs - nowy inkubator innowacji technologicznych w łańcuchu dostaw

 

O Logistyce 4.0 i rozszerzonej rzeczywistości pisaliśmy więcej w czasopiśmie Logistyka 3/2019.
E-wydanie czasopisma jest dostępne w naszej ofercie! 

Ostatnio zmieniany w wtorek, 12 maj 2020 10:18
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe