Zaloguj się

Natężenie ruchu drogowego barometrem pandemii

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad na bieżąco śledzi ruch drogowy. Najnowsze dane wskazują tendencję wzrostową, która jest wynikiem zmniejszenia ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad opublikowała dane dotyczące natężenia ruchu w okresie od 27 kwietnia do 5 maja br. i zestawiła je z wynikami analogicznych okresów z lat wcześniejszych. W dniach 27-29 kwietnia zauważono spadek o około 20% od ruchu typowego. W dniach 4-5 maja spadek był nieco niższy i wynosił około 15-18%. Zmniejszenie ograniczeń przemieszczania się, które obowiązują w związku ze stanem epidemii miały wpływ na tendencję wzrostową.

Więcej samochodów ciężarowych niż osobowych
Porównując ruch ogółem z tygodnia (4-5 maja) z tygodniem poprzednim (27-28 kwietnia), odnotowano średnio około 9% wzrost ruchu w poniedziałek i około 3% we wtorek. Z kolei w przypadku pojazdów ciężkich w poniedziałek ruch był średnio o około 3% większy, a we wtorek odnotowano tylko nieznaczny - około 1% spadek ruchu. Dane z ostatniego tygodnia, mimo że z dłuższym weekendem, potwierdzają trend z poprzednich tygodni - samochodów ciężarowych nadal jeździ więcej niż pozostałych pojazdów.

Nietypowe wyniki w nietypowej sytuacji
Analizując prezentowane dane, należy uwzględnić, że mamy do czynienia nie tylko ze spadkiem ogólnej liczby pojazdów, ale też z zupełnie innymi dobowymi i tygodniowymi rozkładami ruchu, zmianami w strukturze rodzajowej ruchu, zmianami w motywacjach, częstotliwościach, długościach i kierunkach podróży. Bardzo zaburzony jest również ruch międzynarodowy na trasach krajowych na skutek ograniczeń na granicach Polski.

Źródło: GDDKiA

O wpływie koronawirusa na transport czytaj także:
- Koronawirus a ruch flot komercyjnych w Polsce
- Ekspertyza "Logistyka i Mobilność w okresie pandemii COVID-19"

Ostatnio zmieniany w środa, 13 maj 2020 12:06
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe