Zaloguj się

Spadek rejestracji nowych pojazdów ciężarowych

W ubiegłym miesiącu zarejestrowano 992 pojazdy użytkowe o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 t. To aż o 68% mniej niż w roku poprzednim.

Sytuacja na rynku samochodów ciężarowych zaczęła się pogarszać systematycznie od lipca 2019 roku.

- Prawie we wszystkich segmentach odnotowaliśmy wysokie spadki. Liczba rejestracji nowych samochodów ciężarowych zmniejszyła się o 67,2% r/r, za sprawą przede wszystkim wolumenowych ciągników samochodowych (-78,1%), które sygnalizują też sytuację na rynku przyczep i naczep. Podwozia ciężarowe przyhamowały o 36,2%, a tylko zawsze niewiele ważące rejestracje samochodów specjalnych zwiększyły się o 121,4%. Liczba nowych autobusów pow. 3,5 t spadła o 76,5% w porównaniu do kwietnia 2019 r., a ich wydania wyniosły tylko 64 szt. - czytamy w najnowszym raporcie Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego.

Zdecydowanie mniej również sprowadza się do Polski z zagranicy używanych pojazdów użytkowych o dopuszczalnej masie całkowitej DMC powyżej 3,5 t. W kwietniu 2020 r. przybyło 1046 sztuk. To wynik znacznie niższy niż w ubiegłym roku (- 65,8%; -2011 sztuk, przed miesiącem spadek r/r wynosił -1498 sztuk) i niższy niż w marcu br. -43,9% (-818 sztuk).
Epidemia koronawirusa ma negatywny wpływ na całą gospodarkę, w tym oczywiście na rynek pojazdów ciężarowych. To dodatkowa bolączka branży transportowej. Wcześniej załamanie warunkowały: rosnące zadłużenie w branży transportowej, trudności firm działających na rynku przewozów międzynarodowych w związku z tzw. pakietem mobilności i z brexitem.

CAŁY RAPORT

Źródło: Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego

O transporcie drogowym czytaj także:
- Transport może liczyć na wsparcie - 1,7 mld zł na leasing operacyjny i pożyczki
- Dobre perspektywy dla polskiego transportu pod warunkiem stopniowej cyfryzacji

Ostatnio zmieniany w wtorek, 12 maj 2020 15:47
Zaloguj się by skomentować