Zaloguj się

PGNiG startuje z programem wodorowym

PGNiG startuje z programem wodorowym Fot. PGNiG

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo stawia na wodór i chce na nim zarabiać. Spółka rozpoczęła prace nad projektami badającymi wykorzystanie wodoru w energetyce i sektorze motoryzacyjnym oraz możliwości magazynowania i transportu wodoru siecią gazową. Umowa na zaprojektowanie i budowę stacji badawczej tankowania pojazdów napędzanych wodorem już jest podpisana.

Nowy kompleksowy program wodorowy PGNiG Wodór - Czyste Paliwo dla Przyszłości (Hydrogen - Clean Fuel for the Future) składa się z kilku projektów, które będą poświęcone produkcji "zielonego wodoru", jego magazynowaniu, dystrybucji i wykorzystaniu w energetyce przemysłowej.

- Zgodnie z zapowiedziami rozpoczynamy działania, które pozwolą na stopniową dywersyfikację działalności Grupy PGNiG. Chcemy zbudować kompetencje w zakresie wodoru. Naszym celem jest wzbogacenie oferty biznesowej, co przełoży się na przychody ze sprzedaży nowego paliwa oraz usług z nim związanych, a także przyczyni się do wzrostu sprzedaży paliwa gazowego ogółem przez PGNiG - powiedział Jerzy Kwieciński, prezes zarządu PGNiG. - Poprzez realizację zaplanowanych projektów wodorowych PGNiG włączy się w rozwój rynku paliw alternatywnych, a tym samym przyczyni się do wypełnienia przez Polskę celów polityki klimatycznej UE.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo planuje wydać na prace badawcze związane z nowym programem w ciągu czterech najbliższych lat ponad 31 mln zł. Jednym z projektów programu wodorowego jest Hydra Tank. Prace są tu najbardziej zaawansowane i zaowocowały już umową na uruchomienie stacji badawczej tankowania pojazdów napędzanych wodorem. Polsko-brytyjskie konsorcjum podejmie się zarówno jej projektu, jak i budowy. Uruchomienie stacji planowane jest w 2021 roku na warszawskiej Woli, przy ul. Prądzyńskiego, w sąsiedztwie istniejącej stacji tankowania CNG (sprężonego gazu ziemnego).

- Pierwszy etap eksploatacji stacji będzie dla PGNiG pilotażem, połączonym z pracami badawczymi - powiedział Arkadiusz Sekściński, wiceprezes zarządu PGNiG ds. rozwoju. - Chcemy, aby wodór stał się uzupełnieniem obecnej oferty PGNiG paliw napędowych obejmującej CNG i LNG, co będzie sprzyjało dalszemu rozwojowi gazomobilności w Polsce.

Rozpoczęto również badania nad możliwością magazynowania i transportu wodoru przy wykorzystaniu sieci gazu ziemnego. Tym zagadnieniom dedykowany jest projekt InGrid - Power to Gas. W oddziale spółki w Odolanowie powstanie instalacja, w której w 2022 roku ma rozpocząć się produkcja "zielonego wodoru". Do jego wytwarzania będzie wykorzystywana energia elektryczna pozyskiwana z paneli fotowoltaicznych.

- Instalacja pozwoli nam na przetestowanie całego procesu - od produkcji zielonego wodoru do dostawy odbiorcom. Będziemy także mogli przeprowadzać próby wtłaczania odpowiedniej mieszanki gazu i wodoru do sztucznej sieci gazowej, testować magazynowanie wodoru, a także dostarczanie go cysterną do naszej stacji w Warszawie - wyjaśnił Arkadiusz Sekściński.

Centralne Laboratorium Pomiarowo-Badawcze PGNiG ma też ambicje, by stać się pierwszym w Polsce i jednym z niewielu w Europie laboratorium badającym czystość wodoru. W tym celu rozbuduje swoją działalność analityczną. Po uzyskaniu akredytacji Laboratorium będzie badało paliwa alternatywne dla PGNiG i będzie mogło zaoferować tę usługę komercyjnie podmiotom zewnętrznym.

- Nowy program wodorowy to pierwszy z przykładów zwrotu PGNiG w kierunku zielonej energii. W ciągu 2-3 najbliższych lat chcemy stworzyć spójny łańcuch kompetencji wodorowych, który pozwoli na dalszy rozwój w tym obszarze - podsumował Jerzy Kwieciński.

Źródło: PGNiG

O paliwach alternatywnych czytaj także:
- PKN ORLEN otwiera się na elektromobilność
- Powstaje wielkogabarytowa ciężarówka na wodór

Ostatnio zmieniany w środa, 13 maj 2020 15:31
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe