Zaloguj się

Baltic Pipe zakontraktowany

  •  oprac. IW
  • Kategoria: Logistyka
Baltic Pipe zakontraktowany Fot. Pixabay

Baltic Pipe to strategiczny projekt dla europejskiego rynku gazociągu, który pozwoli uniezależnić się od dostaw gazu z Rosji. Jego realizacja staje się coraz bardziej realna, ponieważ kontrakt na budowę już został podpisany.

Firma Gaz-System - operator systemu przesyłowego w Polsce - podpisała umowę z włoską spółką Saipem Limited, która w koncernie jest odpowiedzialna za pracę na morzach i oceanach. Kontrakt dotyczy budowy podmorskiego odcinka gazociągu o długości około 275 kilometrów, biegnącego od polskiego wybrzeża, przez Bałtyk, aż do Danii. Pozwoli on na dwukierunkowy przesył gazu między Polską a Danią. To tylko jeden z elementów całej magistrali Baltic Pipe.

- Decyzja o podpisaniu tej umowy jest bardzo istotna. Przybliża powstanie gazociągu, który pozwoli na uniezależnienie się od dostaw gazu z Rosji - powiedział Mariusz Marszałkowski, redaktor Biznes Alert. - Saipem, jako koncern, realizował już wcześniej inwestycje w Polsce. Zajmował się budową terminalu w Świnoujściu. Dodatkowo ma bardzo duże doświadczenie w układaniu podmorskich gazociągów. W czasie swojej 60-letniej działalności wybudował ich ponad 30 tysięcy kilometrów. W procesie wyboru wykonawcy polsko-duńskiego odcinka Baltic Pipe jego potencjalnym konkurentem była firma Allseas. Tutaj jednak pojawił się problem związany z dostępnością sprzętu i możliwościami technicznymi. Okazało się, że koncern ten posiada niewystarczającą liczbę statków, które są w stanie realizować inwestycję w wodach szelfowych, czyli poniżej 200 metrów. Nawet podczas realizacji projektu Nord Stream 2, której głównym wykonawcą był Allseas - odcinki przybrzeżne wykonywała właśnie spółka Saipem, na zmianę z rosyjskim MRTS - zaznaczył Marszałkowski.

Wartość kontraktu wynosi 280 milionów euro. Odcinek gazociągu ma zostać wybudowany do września 2022 roku.

Źródło: eNewsroom

O Baltic Pipe czytaj także:
Jest decyzja o lokalizacji polskiej części rurociągu Baltic Pipe

Ostatnio zmieniany w piątek, 15 maj 2020 20:12
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe