Zaloguj się

Pierwszy transport naczep pociągiem na trasie Niemcy - Polska - Litwa

Pierwszy transport naczep pociągiem na trasie Niemcy - Polska - Litwa Fot. PKP CARGO

PKP CARGO - operator kolejowego transportu towarowego w Polsce, LG Cargo - firma transportowa z grupy Kolei Litewskich (Lietuvos Gelezinkeliai) oraz CargoBeamer - operator transportu intermodalnego podjęły współpracę i uruchomiły pilotażowy pociąg z naczepami.

Pociąg z 25 naczepami dotarł do terminalu Šeštokai, nieopodal granicy polsko-litewskiej, 14 maja 2020 r. po dwudniowej podróży z terminalu intermodalnego Kaldenkirchen, leżącego w pobliżu granicy Niemiec z Holandią. Pilotażowym przewozem dostarczono naczepy ośmiu firm transportowych i logistycznych: Girteka, Vlantana, Hoptransa, A. Gricius's, DSV, Arcese, Solotransa i Nokvera. Firma CargoBeamer dostarczyła specjalne wagony kolejowe, na które załadowano naczepy. Transport odbył się europejską magistralą Rail Baltica do Šeštokai. Tutaj, na terenie litewskiego terminalu, naczepy ponownie zainstalowano na ciężarówki, którymi odbyły "ostatnią milę" do miejsca rozładunku.
Przedsięwzięcie było przełomowym wydarzeniem na rynku logistycznym. To pierwszy w historii transport naczep pociągiem towarowym na trasie Niemcy - Polska - Litwa.

- Ten historyczny pilotażowy transport naczep na wagonach symbolizuje główny punkt zwrotny na rynku transportu towarowego, gdzie synergia między różnymi rodzajami transportu gwarantuje szybki i niezawodny przewóz towarów dla wszystkich uczestników łańcucha logistycznego. Jednak największym osiągnięciem takiego transportu jest przyjazność dla środowiska i ograniczenie negatywnego wpływu ciężkich pojazdów na środowisko. Mamy nadzieję, że nowa praktyka wzmocni zalety każdego z rodzajów transportu - ekonomia i przyjazność dla środowiska transportu kolejowego w przewozach dalekobieżnych oraz elastyczność transportu drogowego przy dostarczaniu ładunków "od drzwi do drzwi" - powiedział Egidijus Lazauskas, prezes LG Cargo.

Firma PKP CARGO poprowadziła pociąg na całej trasie między Niemcami a Litwą.

- Pilotaż ten ma dla nas duże znaczenie, gdyż pozwoli przetestować nowe możliwości przewozu ładunków z Litwy przez Polskę do Europy Zachodniej i w kierunku odwrotnym. Ta relacja jest zdominowana w tej chwili przez transport samochodowy, a my chcemy tę niekorzystną dla kolei strukturę zmienić. Dlatego wspólnie z naszymi partnerami pracujemy nad przygotowaniem konkurencyjnej oferty przewozowej - stwierdził Czesław Warsewicz, prezes PKP CARGO. - Oprócz tego, że jest to projekt biznesowy, to efektem naszego działania jest również ochrona środowiska. Kolej jest bardziej ekologiczna od transportu samochodowego, gdyż emituje o wiele mniej szkodliwych gazów do atmosfery i Unia Europejska oczekuje, iż państwa członkowskie dołożą starań, żeby stopniowo zwiększać udział kolei w przewozach ładunków. Ponadto, pociągi zapewniają bezpieczniejszy transport towarów w porównaniu do samochodów ciężarowych, gdyż wskaźnik wypadków na kolei jest wielokrotnie niższy niż na drogach.

- CargoBeamer był zainteresowany połączeniem między Litwą a regionem Ren-Rurha w Niemczech od pierwszej wizyty w Kownie dziesięć lat temu. To ekscytująca okazja, a dzięki doskonałej współpracy z kolejami litewskimi możemy zobaczyć, jak ta początkowa wizja się teraz urzeczywistnia. Litwa jest hubem dla wielu dużych graczy logistycznych i widzimy przyszły rynek zrównoważonego transportu kolejowego przyczep samochodowych z Europy Środkowej do krajów bałtyckich. Liczymy na rozwój tego biznesu wraz z kolejami litewskimi - powiedział z kolei Hans-Jürgen Weidemann, prezes CargoBeamer.

Długość trasy Kaldenkirchen - Poznań - Warszawa - Šeštokai w obie strony liczy około 3000 kilometrów i zostanie nią przewiezionych w obu kierunkach łącznie 45 naczep. Obliczono, że przyczyni się to do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla do środowiska nawet o 100 ton w porównaniu z przewozem naczep transportem drogowym.
Unia Europejska wspiera transport kolejowy naczep na duże odległości właśnie dlatego, że jest proekologiczny. Kolejnym argumentem przemawiającym za transportem kolejowym jest bezpieczeństwo na drogach. Przynosi on korzyści także firmom logistycznym, które mogą zaoszczędzić paliwo i zasoby ludzkie. Ponadto przekraczanie granic między krajami koleją przebiega szybciej - można w ten sposób uniknąć przestojów wynikających z opóźnień w odprawie celnej.
Celem Komisji Europejskiej jest, aby do 2030 roku 30 proc. towarów przewożonych na odległość przekraczającą 300 kilometrów było obsługiwanych przez transport kolejowy lub wodny. Do 2050 roku takie przewozy powinny stanowić ponad połowę.

Źródło: PKP CARGO

O transporcie intermodalnym czytaj także:
- Nowe połączenie kolejowe Rohlig Suus Logistics - z Chin do Polski
- UTLC ERA łączy intermodalnie Skandynawię i Chiny

Ostatnio zmieniany w poniedziałek, 18 maj 2020 14:21
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe