Zaloguj się

Dostawczaki Volkswagena na minuty - podsumowanie projektu "Carsharing XL"

Dostawczaki Volkswagena na minuty - podsumowanie projektu "Carsharing XL" Fot. Volkswagen Financial Services

Pilotażowy projekt wynajmu samochodów dostawczych marki Volkswagen, realizowany w Poznaniu i w Warszawie, dobiegł końca. Jego celem było wypracowanie najlepszego modelu biznesowego dla wynajmu samochodów dostawczych na minuty.

W ubiegłym roku Volkswagen Samochody Dostawcze, ProShare - dział Grupy Volkswagen zajmujący się nowoczesnymi rozwiązaniami mobilności i Volkswagen Financial Services nawiązały współpracę z operatorem usług carsharingowych 4Mobility, która zaowocowała krótkoterminowym wynajmem samochodów dostawczych.
Projekt realizowany był w Warszawie i Poznaniu. Mieszkańcy tych miast, którym potrzebne było auto dostawcze, np. w celu przeprowadzki, mogli skorzystać z usługi jego krótkoterminowego wynajmu. W projekcie wykorzystano 30 samochodów marki Volkswagen Samochody Dostawcze: Caddy Maxi, Transportery i Craftery - po 15 w Warszawie i w Poznaniu. Pilotażowy program trwał 9 miesięcy. W tym czasie auta były wynajmowane przez 9720 godzin (583 200 minut). Łącznie pojazdy te przejechały 100 000 km. Aplikacja 4Mobility umożliwiała wynajem auta na minuty, jednak najdłuższa rezerwacja trwała aż 13 dni. Najczęściej wypożyczanym samochodem dostawczym był Volkswagen Caddy Maxi, a najdłuższa trasa przejechana w ramach jednej rezerwacji liczyła 963 km.

- Od sierpnia ubiegłego roku jesteśmy partnerami w programie "Carsharing XL". Mamy dzięki temu możliwość kreowania nowoczesnej logistyki miejskiej, będącej ważnym elementem idei Smart City - inteligentnego miasta, w którym trendy transportowe mieszkańców uległy ostatnio ogromnym przekształceniom. Coraz więcej osób woli samochody użytkować, zamiast je posiadać. Dodatkowo ich poczucie niezależności skłania ich do wynajmu auta dostawczego wtedy, gdy mają taką potrzebę, a nie wtedy, gdy usługodawca transportowy ma czas i możliwości taką usługę dla nich wykonać - zauważa Magda Piekarczyk, kierownik komunikacji marketingowej i PR marki Volkswagen Samochody Dostawcze.

Firma 4Mobility, która zarządzała projektem, już wcześniej współpracowała z markami koncernu Volkswagen.

- Cieszy nas to, że jako jedni z pierwszych w Polsce mieliśmy okazję zaoferować naszym użytkownikom wynajem samochodów dostawczych i osobowych w ramach jednej aplikacji. Odkryliśmy duże zainteresowanie samochodami dostawczymi wśród klientów korzystających na co dzień z aut osobowych, którzy bardzo cenią sobie możliwość szybkiej rezerwacji większego auta w razie potrzeby. Podobnie klienci biznesowi, dla których dostęp do samochodów dostawczych, jak i osobowych, w zależności od aktualnych potrzeb jest równie ważny - mówi Paweł Błaszczak, prezes 4Mobility. - Projekt "Carsharing XL" pozwolił nam bliżej poznać zwyczaje i potrzeby klientów indywidualnych i biznesowych.

Projekt wspierany był przez Volkswagen Financial Services, który finansował wszystkie auta biorące w nim udział.

- Z punktu widzenia Volkswagen Financial Services, projekt "Carsharing XL" był jednym z istotnych elementów realizacji naszych głównych celów biznesowych: wspierania rozwoju mobilności na polskim rynku i rozszerzania dostępności pojazdów dla klientów. Pod hasłem "mobilność" rozumiemy nie tylko kompleksowe produkty bankowe, kredytowe, leasingowe czy usługi i doradztwo flotowe, ale i obszary ubezpieczeń oraz serwisu. Takie projekty jak "Carsharing XL" doskonale wpisują się w naszą koncepcję mobilności. Tego typu działania podejmujemy zawsze w ścisłej współpracy z markami samochodowymi Grupy Volkswagen - mówi Bartłomiej Siuchniński, kierownik sprzedaży flotowej w Volkswagen Financial Services.

- Zebrane przez nas na przestrzeni ostatnich dziewięciu miesięcy dane potwierdzają, że użytkowanie samochodów dostawczych w formie carsharingu cieszy się popularnością - zwłaszcza gdy dostęp do takich pojazdów jest łatwy, np. jak tu - za pośrednictwem aplikacji, a samochody są dostępne w najbliższej okolicy. Z danych, które posiadamy, jasno wynika, że nasze samochody wynajmowane były także na dłuższe, kilkudniowe okresy. Mogły być wtedy wykorzystywane jako auto zastępcze, czy też jako wsparcie w czasie większego obłożenia w firmie. Mieszkańcy miast są już w pełni gotowi na taką formę użytkowania samochodów dostawczych - podsumowuje projekt Magda Piekarczyk.

Źródło: Volkswagen Financial Services

O carsharingu czytaj także:
- Alternatywne formy transportu w mieście - jesteśmy coraz bardziej eko & smart

Ostatnio zmieniany w wtorek, 19 maj 2020 08:10
Zaloguj się by skomentować