Zaloguj się

Poznań zwiększa mobilność - nowe rozwiązania w komunikacji publicznej

Poznań zwiększa mobilność - nowe rozwiązania w komunikacji publicznej Fot. Pixabay

Epidemia koronawirusa wymusiła wiele zmian w funkcjonowaniu firm i społeczeństwa. Wciąż wdrażane są nowe środki ostrożności i rozwiązania, które mają pomóc dostosować się do aktualnej rzeczywistości. Poznań chce zmniejszyć negatywne skutki pandemii na mobilność. Miasto odda część przestrzeni ulicznej rowerzystom i pieszym. Powstaną również priorytetowe rozwiązania dla komunikacji publicznej.

Ze względu na restrykcje związane z transportem publicznym, coraz więcej osób będzie wybierać podróż własnym środkiem lokomocji, co będzie miało wpływ na zanieczyszczenie powietrza. Poznań chce temu zaradzić i planuje spore zmiany w ruchu ulicznym, wprowadzając buspasy i oddając część przestrzeni ulicznej rowerzystom i pieszym. 

- Chcemy zachęcić do korzystania z transportu zbiorowego, jazdy na rowerze i poruszania się pieszo. Każda osoba, która wybierze któryś z tych sposobów przemieszczania się, to często jedno auto na ulicach mniej. Potrzeba więc szerokich chodników, żeby piesi mogli zachować dystans, sprawny system dróg rowerowych i udogodnienia dla transportu zbiorowego - tłumaczy Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Nowe porządki
Zmiany w przestrzeni miejskiej będą dotyczyć nie tylko pojedynczych ulic, ale całych obszarów. Poznań ma być miastem przyjaznym dla rowerzystów. Program Rowerowy zakłada stworzenie podstawowej sieci dróg rowerowych, które mają stworzyć spójny system. W sytuacji zagrożenia koronawirusem rower jest stosunkowo bezpiecznym środkiem lokomocji, gdyż pozwala na zachowanie odpowiedniego dystansu.
Na Starym Mieście do końca roku uruchomiona zostanie brakująca część rowerowej obwodnicy centrum na ul. Kościuszki i Krakowskiej. Na Grunwaldzie już jesienią będzie można skorzystać z powstającej obecnie drogi rowerowej wzdłuż ul. Grunwaldzkiej (odcinek Słoneczna - Jugosłowiańska). Na moście Królowej Jadwigi, podczas przebudowy ronda Rataje, powstaną wydzielone pasy rowerowe. Zapewniona zostanie ciągłość ruchu rowerowego wzdłuż ul. Królowej Jadwigi do wysokości ul. Łąkowej.
Do końca roku zostanie zrealizowana budowa drogi rowerowej na ul. Dolna Wilda. Powstanie też brakujący odcinek kontraruchu na ul. Sienkiewicza, który ułatwi poruszanie się rowerem po wschodnich Jeżycach. W północnej części Jeżyc rowerowe zmiany pojawią się na ul. Poznańskiej i Jeżyckiej w postaci kontrapasów i kontraruchu. Mieszkańcy Łazarza będą mogli korzystać z pasów rowerowych na ul. Głogowskiej oraz kontraruchów i kontrapasów na jednokierunkowych ulicach wprowadzanych wraz ze Strefą Płatnego Parkowania.
Nowa trasa rowerowa pojawi się na ulicach z uspokojonym ruchem, która umożliwi dojazd z Łazarza i Wildy do centrum ulicami Składową, Towarową i Taylora. Pomoże w tym wprowadzenie kontrapasa na ul. Taylora i rowerowe połączenie ulic Składowej i Taylora po obu stronach Al. Niepodległości. Trasa ta ułatwi dojazd z centrum do dworca PKP i PKS.
Rowerzyści będą mogli poruszać się po wszystkich buspasach, które wprowadzone będą m.in. na Winogradach, Naramowicach i Piątkowie.
Wydzielone pasy rowerowe powstaną również przy okazji przebudowy ronda Rataje - na moście Królowej Jadwigi wraz z zapewnieniem ciągłości ruchu rowerowego wzdłuż ul. Królowej Jadwigi do wysokości ul. Łąkowej. Dwumetrowe pasy rowerowe powstaną także na ul. Głogowskiej, na odcinku Stablewskiego - Berwińskiego,

Większe bezpieczeństwo i sprawny transport publiczny
Na Winogradach, Naramowicach i Piątkowie wprowadzono już buspasy i śluzy, które ułatwią poruszanie się autobusów, gdy rozpoczną się prace związane z budową trasy tramwajowej na Naramowicach. W czasie wakacji ruszą natomiast prace w związku z przebudową ronda Rataje oraz na ul. Głogowskiej. Powstaną buspasy na moście Królowej Jadwigi oraz ul. Piłsudskiego, a na Łazarzu, pomiędzy Stablewskiego i Berwińskiego, torowisko zostanie oddzielone od ruchu samochodowego. Nowe buspasy ułatwią również poruszanie się autobusów na ul. Przybyszewskiego (odcinek Marcelińska - Bukowska), a także na al. Niepodległości. W tym ostatnim przypadku newralgicznym miejscem są okolice skrzyżowania z ul. Libelta. Dzięki buspasom  i innym poznańskim rozwiązaniom autobusy będą poruszać się szybciej, płynniej i będą bardziej punktualne. To z kolei ma wpływ na koszty eksploatacyjne.

Źródło: Zarząd Transportu Miejskiego

O logistyce miejskiej czytaj także
- E-mobilne Katowice
- Miasto Poznań przygotowuje się do spełnienia wymogów ustawy o elektromobilności

Ostatnio zmieniany w poniedziałek, 18 maj 2020 16:54
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe