Zaloguj się

e-Pack - nowy projekt ŁUKASIEWICZA

  •  oprac. IW
  • Kategoria: Logistyka
e-Pack - nowy projekt ŁUKASIEWICZA Fot. Pixabay

1 lipca 2020 roku rusza projekt e-Pack. Konsorcjum trzech instytutów Sieci Badawczej ŁUKASIEWICZ chce opracować inteligentne opakowanie zwrotne dla branży e-commerce.

Trendy rynkowe wskazujące na dynamiczne zmiany w zakresie handlu stacjonarnego oraz elektronicznego mobilizują branżę e-commerce do wprowadzania zmian w zakresie organizacji procesów logistycznych, a w szczególności redukcji kosztów operacyjnych. Olbrzymia konkurencja oraz systematyczny wzrost wolumenów sprzedaży sprawiły, że optymalizacja procesów, ekonomia współdzielenia czy rozwiązania wielokrotnego użytku są przedmiotem szczególnego zainteresowania branży.
Trzy organizacje wchodzące w skład Sieci Badawczej ŁUKASIEWICZ: Instytut Logistyki i Magazynowania, Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych oraz COBRO - Instytut Badawczy Opakowań połączą siły, by opracować kompleksowe rozwiązania inteligentnego opakowania zwrotnego (w tym prototypu opakowania i wrzutni, procesu zwrotu oraz aplikacji wspomagających), odpowiadającego na problemy branży e-commerce w zakresie obsługi przesyłek - w szczególności zwrotu zakupionych i dostarczonych do klienta towarów.
Produkt przyniesie korzyści sprzedawcom, nabywcom i operatorom logistycznym - m.in. zmniejszy koszty dostawy, zwiększy ochronę towaru, pozwoli na gromadzenie dodatkowych informacji i pozytywnie wpłynie na ochronę środowiska.

- Pomysł inteligentnego opakowania zwrotnego bazuje na koncepcie Fizycznego Internetu, pozwalającego na współdzielenie zasobów przez operatorów logistycznych, w sposób transparentny, wzorowany na działaniu sieci Internet - mówi Tomasz Markowski, zastępca kierownika Centrum Technologii Identyfikacyjnych w ŁUKASIEWICZ - Instytucie Logistyki i Magazynowania. - Bardzo cieszymy się na współpracę z pozostałymi Instytutami i na ciekawy produkt, z którego będą mogli korzystać operatorzy logistyczni, sprzedający i kupujący.

Projekt zaplanowany został na 3 lata. Jego budżet wynosi 5,2 mln zł i będzie finansowany ze środków Sieci Badawczej ŁUKASIEWICZ.

 

O innych projektach czytaj także:
- PGNiG startuje z programem wodorowym
- Naukowe wsparcie ŁUKASIEWICZA dla motoryzacji

Ostatnio zmieniany w czwartek, 21 maj 2020 11:20
Zaloguj się by skomentować