Zaloguj się

Poczta Polska przywraca możliwość wysyłania przesyłek do Chin i 45 innych krajów świata

Poczta Polska po trzymiesięcznej przerwie związanej z epidemią COVID-19 przywróciła możliwość wysyłania przesyłek do Państwa Środka. Stopniowe przywracanie zagranicznych usług pocztowych jest jednak uzależnione od znoszenia ograniczeń w transporcie oraz od uzgodnień z partnerami Poczty Polskiej za granicą. Wobec braku stałych połączeń lotniczych, które do tej pory stanowiły podstawę transportu międzynarodowego, pocztowcy poszukują innych rozwiązań logistycznych. Dodatkowo Poczta Polska oferuje klientom coraz szerszy wachlarz usług i możliwość dostarczania przesyłek także do innych państw.

Przesyłki do Chin będą ponownie docierały transportem lotniczym, ale nie liniami przewożącymi pasażerów, z których zazwyczaj korzystają poczty. W podobny sposób będą transportowane przesyłki na Cypr, do którego także przywrócono możliwość wysyłania listów i paczek. Linie lotnicze, z których na co dzień korzystała Poczta Polska, ograniczyły liczbę lotów, bądź je całkowicie zawiesiły, co w przypadku krajów takich jak USA i Kanada oznacza wydłużone oczekiwanie na transport lotniczy dla przesyłek priorytetowych oraz czasochłonną drogę morską dla przesyłek ekonomicznych. Pomimo utrudnień transportowych polski operator pocztowy, we współpracy z innymi operatorami oraz firmami logistycznymi, poszukuje nowych połączeń, konsekwentnie rozszerzając możliwości wysyłania przesyłek za granicę. Aktualnie na liście państw, do których można już wysłać przesyłkę pocztową, jest 46 krajów.

- Poczta Polska dokłada wszelkich starań, aby pomimo pandemii, umożliwić klientom międzynarodową wymianę korespondencji i zaoferować różnorodne usługi pocztowe. Jesteśmy w stałym kontakcie z przewoźnikami i zagranicznymi operatorami pocztowymi, aby przywracać obsługę przesyłek ekonomicznych, priorytetowych i kurierskich do kolejnych krajów. Wiemy, że jest to kluczowe dla polskich przedsiębiorców oferujących swoje produkty na międzynarodowym rynku e-commerce - mówi Grzegorz Kurdziel, wiceprezes Zarządu Poczty Polskiej ds. sprzedaży.

Wysyłanie przesyłek do Chin zostało wstrzymane na początku lutego br., kiedy zawieszono polskie połączenia lotnicze z tym krajem. Następnie 14 marca, wobec braku stałych połączeń lotniczych, Poczta Polska zdecydowała o zawieszeniu przyjmowania przesyłek wysyłanych do pozostałych krajów. Niezwłocznie przystąpiono do poszukiwania innych możliwości transportu oraz przywracania ruchu listów i paczek do kolejnych krajów europejskich, a także pozaeuropejskich. Obecnie wykorzystywany jest głównie transport drogowy i morski. To zasadnicza zmiana dla międzynarodowej wymiany przesyłek, która przed pandemią opierała się głównie na szybkim transporcie lotniczym.

W tej sytuacji w pierwszej kolejności przywrócono możliwość wysyłania listów i paczek ekonomicznych oraz priorytetowych. Od 8 maja br. zagraniczne przesyłki EMS zostały uruchomione do: Danii, Estonii, Finlandii, Litwy, Łotwy i Niemiec. Zaś przesyłki GLOBAL Expres rozszerzono o: Danię, Estonię, Finlandię, Litwę i Łotwę, wcześniej była możliwość nadawania przesyłek GLOBAL Expres także do Niemiec.

Wraz ze stopniową likwidacją ograniczeń wynikających ze stanu epidemii możliwe będzie przywrócenie szerokiej oferty przesyłek ekonomicznych, priorytetowych i kurierskich.

Źródło: Poczta Polska

 

O usługach pocztowych i kurierskich czytaj także:
- Przesyłki polecone w eSkrzynce - nowa usługa Poczty Polskiej
- Weekendowe dostawy InPost

 

Ostatnio zmieniany w środa, 20 maj 2020 11:44
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe