Zaloguj się

Rząd chce przeznaczyć 140 mln zł na wsparcie portów lotniczych

Rząd chce przeznaczyć 140 mln zł na wsparcie portów lotniczych Fot. Pixabay

Ministerstwo Infrastruktury przygotowało projekt rozporządzenia dotyczący wsparcia finansowego dla polskich lotnisk, które poniosły duże straty w związku z pandemią koronawirusa.

Rozporządzenie mówi o dotacji z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Pomoc finansowa będzie przyznawana lotniskom na pokrycie konkretnych, wymienionych w dokumencie, kosztów.

- Rok 2019 zakończyliśmy, bijąc kolejne rekordy liczby obsłużonych podróżnych. Z polskich lotnisk skorzystało prawie 49 mln pasażerów. Czas pandemii zatrzymał ten dynamiczny rozwój, ale mamy nadzieję, że dzięki nowemu instrumentowi wsparcia polskie lotniska będą mogły wrócić na pierwotną ścieżkę wzrostu - powiedział wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała.

Pomocą mają być objęte lotniska użytku publicznego, dla których koniecznością jest utrzymanie minimalnej gotowości operacyjnej, by zapewnić bezpieczeństwo i stabilność gospodarki państwa. Wsparcie finansowe jest przewidziane dla portów lotniczych:
1. Lotnisko Chopina w Warszawie,
2. Kraków - Balice,
3. Gdańsk im. Lecha Wałęsy,
4. Katowice - Pyrzowice,
5. Wrocław - Strachowice,
6. Warszawa - Modlin,
7. Poznań - Ławica,
8. Rzeszów - Jasionka,
9. Szczecin - Goleniów,
10. Bydgoszcz,
11. Lublin,
12. Łódź,
13. Olsztyn - Mazury,
14. Zielona Góra - Babimost.

Z rządowej pomocy będą mogły skorzystać również lotniska prowadzone przez władze samorządowe, które są za nie odpowiedzialne.

- W ten sposób dajemy narzędzie wsparcia dla wszystkich najważniejszych lotnisk w Polsce, wbrew zarzutom, które były w naszą stronę formułowane. Robimy to bez względu na to, czy port lotniczy jest prowadzony wyłącznie przez samorząd, czy ma w nim udział podmiot państwowy - zaznaczył wiceminister Marcin Horała.

Przewidywana suma przeznaczona na dofinansowanie polskich lotnisk to 142,2 mln zł w ciągu najbliższego roku. Oprócz tej pomocy, dedykowanej specjalnie lotniskom, porty lotnicze mogą skorzystać ze środków przygotowanych w ramach Tarczy Antykryzysowej, Tarczy Antykryzysowej 2.0 czy Tarczy Finansowej.

Źródło: Ministerstwo Infrastruktury

O wsparciu w związku z niwelowaniem efektów pandemii czytaj także:
- Transport może liczyć na wsparcie - 1,7 mld zł na leasing operacyjny i pożyczki
- Rząd przedłużył tymczasowe odstępstwa w zakresie czasu pracy kierowców

Ostatnio zmieniany w poniedziałek, 25 maj 2020 15:15
Zaloguj się by skomentować