Zaloguj się

Europa stawia na elektromobilność i inwestuje w samochody elektryczne

Europa stawia na elektromobilność i inwestuje w samochody elektryczne Fot. Pixabay

Dane z najnowszego raportu Transport&Environment "Can electric cars beat the COVID crunch?" pokazują, że w ubiegłym roku inwestycje w produkcję pojazdów elektrycznych i baterii samochodowych w Europie wyniosły 60 mld euro, czyli 19 razy więcej niż w 2018 roku.

Według raportu T&E przemysł i rządy, kierując się wytycznymi Unii Europejskiej w zakresie emisji CO2 pochodzącej z samochodów, zainwestowały 3,5 razy więcej w produkcję pojazdów elektrycznych i baterii w Europie niż w Chinach.
Eksperci organizacji Transport&Environment uważają, że unijne i krajowe środki na wsparcie gospodarki i przemysłu motoryzacyjnego po pandemii powinny opierać się na inwestycjach w elektromobilność. Specjaliści zachęcają do priorytetowego traktowania produkcji pojazdów elektrycznych oraz do inwestowania w samochody bezemisyjne, zwłaszcza we flotach korporacyjnych, taksówkowych i car-sharingowych.
Niemcy otrzymały największą część z nowych inwestycji. 40 miliardów euro pochodzi głównie z inwestycji koncernów Volkswagen i Tesla, która planuje budowę fabryki pod Berlinem. Czechy otrzymały 6,6 miliarda euro, również dzięki VW, który do 2029 roku planuje produkcję 75 całkowicie elektrycznych modeli. Włochy zabezpieczyły w ubiegłym roku 1,75 miliarda euro w inwestycjach na elektromobilność od Fiata. Francja, Szwecja i Wielka Brytania otrzymają inwestycje w wysokości około 1 miliarda. Hiszpania otrzymała inwestycje o wartości około 300 milionów euro od Opla, a Chorwacja 80 milionów euro od Hyundaia i Kia.
Polskie inwestycje w elektromobilność również rosną. Nie są one uwzględnione w raporcie, ponieważ albo zostały ogłoszone przed 2019 rokiem, albo inwestorzy nie ujawnili dokładnej wartości inwestycji. Największym projektem z zakresu elektromobilności jest, warta 2,8 mld euro, fabryka akumulatorów LG Chem (inwestycja została ogłoszona w 2017 r.). W pierwszym kwartale 2020 roku Polska Agencja Inwestycyjna obsługiwała 14 projektów inwestycyjnych z obszaru elektromobilności.

- Kilka lat temu Europa w ogóle nie uczestniczyła w walce o dominację na rynku samochodów. Jednak cele UE w zakresie emisji CO2 spowodowały, że producenci samochodów i rządy zdołały zainwestować 60 miliardów euro w produkcję samochodów elektrycznych i baterii i dogonić Chiny. Elektromobilność jest nową polityką przemysłową Europy, dlatego prawodawcy powinni zwiększyć środki na stymulację gospodarki, żeby wspierać ekologiczną odbudowę po pandemii - powiedział Saul Lopez, menedżer ds. E-mobilności w T&E.

Gwałtowny wzrost inwestycji w produkcję samochodów elektrycznych stworzył nowy rynek. W pierwszym kwartale 2020 roku samochody elektryczne stanowiły 7% sprzedaży. Eksperci T&E uważają, że ustawodawcy powinni wspomóc rozwój rynku samochodów elektrycznych poprzez takie instrumenty, jak gwarancje kredytowe i wsparcie płynności finansowej producentów, którzy priorytetowo traktują inwestycje w pojazdy elektryczne. Według nich należy zwiększyć sprzedaż pojazdów elektrycznych, zwłaszcza we flotach miejskich, publicznych i prywatnych, które stanowiły 57% wszystkich samochodów sprzedanych w ubiegłym roku. Pieniądze publiczne powinny również wspierać osoby i firmy w instalacji infrastruktury ładowania.
Receptą na to, by Europa mogła przodować w dziedzinie e-mobilności, jest odpowiednie prawo. Prawodawcy Unii Europejskiej powinni przyspieszyć przejście na samochody o zerowej emisji. Zdaniem autorów raportu sprzedaż wyłącznie takich modeli powinna być realizowana najpóźniej od 2035 roku.

- Kryzys ma potencjał do przyspieszenia transformacji europejskiej motoryzacji. Przede wszystkim Komisja Europejska i znaczna część państw UE chce przyspieszenia transformacji w kierunku zrównoważonego transportu. Pakiety stymulacyjne dla gospodarki będą promowały inwestycje w technologie zeroemisyjne - twierdzi Marcin Korolec, prezes FPPE.

- Covid spowodował ludzką tragedię i zawirowania gospodarcze, ale UE i rządy mogą wykorzystać proces ożywienia gospodarczego, aby odbudowana gospodarka była zdrowsza i bardziej zielona i aby wspierała strategię przemysłową elektryfikacji motoryzacji, tworząc przy tym tysiące miejsc pracy - podsumował Saul Lopez.

Cały raport

Źródło: Transport&Environment

O elektromobilności czytaj także:
- PKN ORLEN otwiera się na elektromobilność
- GreenWay dołącza do grona członków ChargeUp - Europejskiego Stowarzyszenia Dostawców Usług Ładowania

Ostatnio zmieniany w wtorek, 26 maj 2020 16:04
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe