Logo
Wydrukuj tę stronę

Przewoźnicy samochodowi postulują przedłużenie okresu przejściowego

FNTR (Francja), BGL (Niemcy), NLA (Skandynawia), TLN (Holandia), FEBETRA (Belgia), ZMPD (Polska) oraz FinMobility (Finlandia) we wspólnym oświadczeniu wyrażają zaniepokojenie dotyczące przyszłych stosunków między Wielką Brytanią a UE i postulują przedłużenie okresu przejściowego do dwóch lat, aby jasno ustalić zasady, które będą stosowane przez obie strony.

W oświadczeniu organizacje zrzeszające transportowców podkreślają, że reprezentują interesy sektora małych i średnich przedsiębiorstw, które potrzebują więcej czasu na przygotowanie się do Brexitu.

- Brak porozumienia między Wielką Brytanią a UE do końca 2020 r. miałby silny negatywny wpływ na transport i logistykę. Nasze firmy już teraz odczuwają konsekwencje kryzysu związanego z koronawirusem, po którym nastąpi bezprecedensowy kryzys gospodarczy - powiedział prezes ZMPD Jan Buczek.

Transportowcy obawiają się skomplikowanych przygotowań związanych z deklaracjami importowymi i eksportowymi oraz że nie będzie bezpiecznych parkingów i miejsc przeznaczonych na odprawy sanitarne i fitosanitarne.
1 czerwca rozpocznie się czwarta runda negocjacji między Wielką Brytanią a UE. Okres przejściowy Brexitu ma upłynąć 31 grudnia 2020 roku.

Źródło: ZMPD

O brexicie czytaj także:
- PEKAES przewodnikiem w drodze do Wielkiej Brytanii
- Już od 1 lutego wejdzie w życie umowny brexit. Co powinien wiedzieć przedsiębiorca transportowy?

 

Ostatnio zmieniany w wtorek, 02 czerwiec 2020 15:37
© 2000-2022 Sieć Badawcza Łukasiewicz - Poznański Instytut Technologiczny