Zaloguj się

Rozbudowa infrastruktury portowej napędza gospodarkę Trójmiasta

  •  oprac. IW
  • Kategoria: Logistyka
Rozbudowa infrastruktury portowej napędza gospodarkę Trójmiasta Fot. Pixabay

Zwiększa się potencjał gospodarczy Trójmiasta. Nowe inwestycje infrastrukturalne w portach oraz rozwój infrastruktury drogowej zachęcają inwestorów do stawiania tu obiektów magazynowych.

W 2019 roku port w Gdańsku osiągnął rekordowy wynik - 52 mln ton towarów. W Gdyni przeładowano blisko 24 mln. Dobre wyniki za pierwszy kwartał 2020 roku uplasowały Gdańsk na drugim miejscu w rankingu portów morskich na Bałtyku, mimo pandemii koronawirusa. Przewiduje się, że wolumen przeładunków w obu portach jeszcze wzrośnie, dzięki rozbudowie i modernizacji infrastruktury.
Znaczenie logistyczne portów morskich w Gdańsku i Gdyni zwiększy się również po gruntownej przebudowie infrastruktury kolejowej, realizowanej przez PKP Polskie Linie Kolejowe SA. Wartość tej inwestycji to ponad 2,6 mld zł. Poprawi ona dostęp kolejowy do portów, obsługę kolejową większej ilości towarów oraz usprawni odprawę cięższych i dłuższych pociągów. Zwiększy się więc efektywność kosztowa kolei i jej konkurencyjność względem transportu drogowego. Inwestycja obejmuje: wymianę 187 km torów, 577 nowych rozjazdów, modernizację 15 przejazdów drogowo-kolejowych, budowę lub rozbudowę Lokalnych Centrów Sterowania, nową sieć trakcyjną, budowę 4 mostów, 4 wiaduktów i 23 przepustów. Prace mają potrwać do końca 2021 r. Inwestycje kolejowe w województwie pomorskim, które łącznie szacowane są na 6 mld zł, wpłyną również na efektywność Korytarza Bałtyk-Adriatyk, jako łańcucha transportowego i przyspieszą realizację inwestycji w infrastrukturę drogową i kolejową w pozostałej części kraju.

- Inwestycje portowe w Gdańsku i w Gdyni, modernizacja dostępu kolejowego do portów oraz rozwój infrastruktury drogowej korytarza transportowego Bałtyk-Adriatyk spowodują wzrost znaczenia logistyki morskiej regionu w globalnych łańcuchach dostaw. Dla deweloperów i najemców magazynów projekty portowe są szansą na dynamiczny rozwój - mówi Michał Rafałowicz, dyrektor regionu pomorskiego firmy Cresa Polska.

Inwestorzy coraz bardziej interesują się Trójmiastem jako lokalizacji obiektów magazynowo-logistycznych. Swoje magazyny stawiają tu najwięksi gracze na rynku powierzchni magazynowych: Panattoni, 7R czy Goodman. Oprócz tego własne inwestycje magazynowo-składowe realizują władze portów.

- Przewidujemy dalszy wzrost popytu na powierzchnie magazynowe przy ograniczonych możliwościach zwiększania podaży na terenach przyportowych. Deweloperzy będą stawiali na inwestycje w lokalizacjach dobrze skomunikowanych z portami. Ważnym aspektem lokalizacyjnym jest także optymalizacja obsługi celnej obrotu towarowego. Ponadto bardzo duże znaczenie będą miały decyzje władz portów i gmin, które działają na rzecz obejmowania granicami portów coraz większej liczby terenów - mówi Michał Rafałowicz.

Budowa Portu Centralnego w Gdańsku, który powstałby na wodach Zatoki Gdańskiej to ambitny plan przeobrażenia Portu Gdańsk w port V generacji. Wartość inwestycji szacowana jest na 12 mld zł, a jej realizacja wiązałaby się jednocześnie z koniecznością poprawy infrastruktury kolejowej i drogowej, która już jest modernizowana. Z kolei budowa Portu Zewnętrznego Gdyni ma kosztować około 5 mld zł. Jeśli realizacja tych inwestycji dojdzie do skutku, dynamika na rynku magazynowym dodatkowo się zwiększy.

- Wysokie wskaźniki wynajęcia powierzchni w istniejących obiektach w Gdańsku i Gdyni skłaniają deweloperów do poszukiwania alternatywnych lokalizacji. Dobrym przykładem jest Tczew, leżący na południe od Trójmiasta, gdzie powstaje nowoczesny park magazynowy budowany przez 7R. Panattoni zwrócił także uwagę na Rumię, graniczącą z Trójmiastem, gdzie na ukończeniu jest projekt oferujący około 45 000 m kw., który z pewnością będzie jeszcze rozbudowany w przyszłości - dodaje Michał Rafałowicz.

Eksperci firmy doradczej Cresa są przekonani, że w niedługim czasie deweloperów i inwestorów przyciągnie także Elbląg jako uzupełniający port towarowy. Szanse na rozwój będą miały również mniejsze lokalizacje położone na południe od Trójmiasta.

- Trójmiasto ma przed sobą kilka lat hossy inwestycyjnej i ambitnej rozbudowy portów. Dla deweloperów obiektów magazynowych oznacza to nowe możliwości pozyskania atrakcyjnych lokalizacji pod kolejne inwestycje dla najemców. Firmy związane z obrotem towarów drogą morską są coraz częściej zainteresowane ekspansją w regionie Trójmiasta. Z kolei nowe firmy, ze względu na poprawiającą się infrastrukturę, wybierają ten region jako alternatywę do operowania w portach zagranicznych - podsumowuje Michał Rafałowicz.

Źródło: Cresa

O rynku powierzchni magazynowych czytaj także:
- Raport AXI IMMO - polski rynek magazynowy w I kwartale 2020
- Raport Cushman & Wakefield - Marketbeat Polska - I kwartał 2020 roku

Ostatnio zmieniany w czwartek, 04 czerwiec 2020 09:41
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe