Zaloguj się

Porty inwestują w terminale promowe

  •  oprac. IW
  • Kategoria: Logistyka
Porty inwestują w terminale promowe Port Gdynia

W Świnoujściu i Gdyni trwają poważne prace budowlane. Infrastruktura terminalu promowego w Świnoujściu jest przystosowywana do obsługi transportu intermodalnego. W Gdyni buduje się natomiast publiczny terminal promowy - największa inwestycja w tym porcie od 50 lat.

Port Gdynia otwiera nowy rozdział w transporcie handlowo - pasażerskim
Port Gdynia jest węzłem bazowym sieci TEN-T i portem Kategorii A, połączony ze Szwecją Autostradą Morską (Gdynia - Karlskrona). Lokalizacja Portu Gdynia jest związana m.in. z rolą, jaką odgrywa w Korytarzu Bałtyk - Adriatyk, jednym z 9 kluczowych Transeuropejskich Korytarzy Transportowych sieci TEN-T.
Wysoka dostępność transportowa podnosi konkurencyjność portu. Ważna jest jednak także infrastruktura.
Trwa budowa publicznego terminalu promowego - największe, od blisko 50 lat, przedsięwzięcie realizowane w Porcie Gdynia. Inwestycja, której generalnym wykonawcą jest Korporacja Budowlana Doraco sp. z o.o., przyczyni się do przyjmowania promów o długości do 240 m oraz skrócenia czasu związanego z zawinięciem statku do portu - czas liczony od rozpoczęcia cumowania do wyjścia jednostki z portu nie przekroczy 120 minut.
Nowy terminal zaoferuje możliwość zasilania promów prądem, co wpisuje się w ideę Green Port. Takie rozwiązanie nie emituje spalin podczas postoju promów, co jest niezwykle ważne w porcie usytuowanym w dużej aglomeracji.
Lokalizacja terminalu przy Basenie im. Marszałka Piłsudskiego, zapewni połączenie z najważniejszymi lokalnymi i krajowymi drogami stanowiącymi istotny element transportowego korytarza międzynarodowej wymiany handlowej. 
Projekt "Budowa publicznego terminalu promowego w Porcie Gdynia" obejmuje wykonanie kompleksu prac, w tym realizacji budynku terminalu promowego o kubaturze 30 tys. m sześc. i magazynu 7 tys. m sześc., przebudowy nabrzeży o długości około 600 m, a także budowy placów i parkingów o łącznej wielkości 65 tys. m kw. Oprócz tego Doraco wykona połączenie kolejowe między nabrzeżami, przebudowę istniejących układów drogowych i inne prace infrastrukturalne. W zadaniu zaprojektowano prawie 2 000 t stali oraz niemal 20 000 m sześc. betonu.

- Na nowym terminalu skorzysta zarówno Port Gdynia, jak i Miasto Gdynia. Większa liczba promów, a co za tym idzie pasażerów, to przede wszystkim rozwój lokalnej turystyki i branż pokrewnych oraz powstanie nowych miejsc pracy. Możliwości, które stwarza realizowana przez nas inwestycja, wiążą się w sposób bezpośredni ze zwiększonymi dochodami dla nas jako spółki oraz dla budżetu państwa. Chcemy nadal rozwijać ideę autostrady morskiej Polska - Skandynawia w ramach korytarza TEN-T - komentuje Adam Meller, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia SA.

Zakończenie prac zaplanowano na 2021 rok, a wartość inwestycji to około 290 mln PLN, z czego dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej wynosi 116.837.137,67 PLN.

Terminal w Świnoujściu zmienia swoje oblicze
Inwestycja w świnoujskim porcie stanowi element globalnego projektu dotyczącego usprawnienia i optymalizacji łańcuchów logistycznych pomiędzy Skandynawią i Europą Południową, obejmujących m.in. korytarz transportowy Bałtyk - Adriatyk. Przedsięwzięcie jest kontynuacją współpracy w ramach "autostrady morskiej" z portem Trelleborg rozpoczętej w 2014 r. i ma na celu przystosowanie istniejącej infrastruktury terminalu promowego w Świnoujściu do obsługi transportu intermodalnego, w tym obsługi promów o długości do 270 m. Obszarem działań objęta jest północna część terminala, tj. stanowiska promowe nr 5 i 6 oraz ich zaplecze. Roboty budowlane obejmują modernizację stanowiska nr 5 w celu uzyskania głębokości technicznej Ht = 12,0 m i dopuszczalnej Hdop = 13,0 m. Samo stanowisko nr 5 jest przedłużane o sąsiednie stanowisko nr 6. W rezultacie powstanie jedna linia cumownicza o długości 294 m, umocnione będzie także dno. Istniejąca rampa przeładunkowa o szerokości 14 m i nośności 60 t zostanie przebudowana do nowych parametrów technicznych i uzyska 35 m szerokości i 180 t nośności. Zakres prac obejmuje również przebudowę istniejącej i wykonanie nowej niezbędnej infrastruktury technicznej na nabrzeżu i zapleczu. Kwestią kluczową będzie przebudowa istniejących i budowa nowych torów kolejowych oraz placów manewrowo-postojowych. Zakup i montaż rękawa pasażerskiego umożliwi bezkolizyjne przemieszczanie się pieszych, natomiast budowa estakady nad stacją kolejową Świnoujście znakomicie skomunikuje zaplecze z terenem terminala. Zakupione będą też cztery ciągniki siodłowe i dwa wózki wysokiego składowania typu "reach stacker" służące do transportu i przeładunku kontenerów na terminalu.
Całkowity koszt robót budowlanych przekracza 185 mln PLN, wsparcie z funduszy unijnego instrumentu finansowego CEF (Łącząc Europę) to 75,26% kosztów kwalifikowalnych. Zakończenie realizacji inwestycji planowane jest na koniec 2021 roku.

Źródło: Port Szczecin - Świnoujście, Port Gdynia

O portach morskich czytaj także:
- Rozbudowa infrastruktury portowej napędza gospodarkę Trójmiasta

Ostatnio zmieniany w poniedziałek, 15 czerwiec 2020 15:03
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe