Zaloguj się

Poznań - Smart City

Poznań - Smart City Fot. Pixabay

Stolica Wielkopolski została laureatem Konkursu Smart City. Poznań realizuje ideę inteligentnego miasta, wykorzystuje innowacyjne rozwiązania i skutecznie zarządza zasobami i strategią rozwoju na rzecz poprawy życia mieszkańców w zakresie transportu, infrastruktury, energetyki, gospodarki przestrzennej oraz środowiska.

Tegoroczna edycja Smart City Forum odbywa się online. Wydarzenie poświęcone jest europejskim wizjom miast przyszłości, edukacji obywatelskiej, konkurencyjności gospodarczej i zrównoważonemu rozwojowi. 15 i 16 czerwca eksperci związani z tematyką smart city rozważają możliwości implementacji rozwiązań stosowanych w miastach na całym świecie, ze szczególnym uwzględnieniem rozwiązań smart city w czasie kryzysu.
W poprzednich edycjach Konkursu "Smart City" nagrody wręczano podczas gali Smart City Forum. Tym razem, ze względu na epidemię koronawirusa, prestiżowe wyróżnienia rozdane zostały online. Jednym z laureatów jest Poznań, który zwyciężył w kategorii "Smart City powyżej 500 tys. mieszkańców 2019".

- Opracowując w 2019 roku model Smart City Poznań, chcieliśmy przede wszystkim, żeby nasze miasto stawało się coraz bardziej bezpiecznym i wygodnym miejscem zamieszkania, pracy, nauki czy wypoczynku. Bardzo się cieszę, że nasze działania w tym zakresie zostały zauważone, czego dowodem jest nagroda w superciężkiej kategorii "Smart City powyżej 500 tys. mieszkańców 2019" - powiedział Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

- Zależy nam, żeby Smart City Poznań był miejscem przyjaznym dla wszystkich. Staramy się tworzyć nowoczesne, atrakcyjne i ekologiczne miasto, m.in. prowadząc działania prośrodowiskowe. Dbamy też o transport publiczny i konsekwentnie stawiamy na jego rozwój i modernizację taboru, co wpisuje się w działania ograniczające emisję CO2 do atmosfery - mówi Michał Łakomski, pełnomocnik prezydenta ds. Smart City.

Po poznańskich ulicach jeździ 21 nowoczesnych i ekologicznych autobusów elektrycznych. Przystanki końcowe tych linii wyposażone są w pantografy ładujące. Miasto nadal będzie rozwijać flotę miejską przyjazną środowisku i już ma środki na zakup kolejnych 37 pojazdów.
Do monitoringu powietrza Poznań wykorzystuje drony. To część projektu "Skończmy ze smogiem w Poznaniu", który zwyciężył w ostatniej edycji budżetu obywatelskiego. Dzięki dronom udało się dokonać analizy obszaru, na którym znajduje się 22 556 budynków.
W ostatnich latach w mieście realizowany jest również program Kawka BIS, którego celem jest zmniejszenie emisji zanieczyszczeń powstających na skutek spalania paliw stałych. W ramach programu mieszkańcy Poznania mogą starać się o dofinansowanie likwidacji pieców i kotłów oraz zastępowanie ich ciepłem systemowym, ogrzewaniem gazowym, elektrycznym, instalacjami fotowoltaicznymi i kolektorami słonecznymi. Na realizację programu Kawka BIS Poznań przeznaczył dotychczas 14 mln zł. Kolejna ciekawa inicjatywa to akcja "Trzymaj ciepło", polegająca na bezpłatnych badaniach termowizyjnych budynków. W ciągu 10 lat przebadano aż 5 tys. budynków jednorodzinnych i 200 kamienic.
Miasto dba także o optymalizację dostaw ciepła do miejskich obiektów użyteczności publicznej i otwiera miejskie pasieki.

Źródło: poznan.pl

O smart city czytaj także:
- E-mobilne Katowice
- Transport i ICT jako obszar smart city
- Innowacyjne "smartprzystanki” komunikacji miejskiej w Krakowie


O Smart City pisaliśmy więcej w czasopiśmie Logistyka 5/2019.
E-wydanie czasopisma jest dostępne w naszej ofercie!

Ostatnio zmieniany w wtorek, 16 czerwiec 2020 16:21
Zaloguj się by skomentować